Nákladní doprava roste, kamiony loni převezly nejvíc zboží od roku 2008 | e15.cz

Nákladní doprava roste, kamiony loni převezly nejvíc zboží od roku 2008

sin

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemští nákladní dopravci mají za sebou úspěšný rok. Oživení ekonomiky se projevilo především na silnicích, po kterých putovalo o 13 procent více zboží než o rok dříve. Podle nejnovějších statistik ministerstva dopravy, které jsou zatím za tři loňská čtvrtletí, převezla nákladní auta s tuzemskou značkou nejvíce tun od roku 2008.

Samotní dopravci přibývání zakázek potvrzují, čísla ovšem nečtou jednoznačně růžově. „Na růstu se podílí pouze vnitrostátní doprava, mezinárodní k němu přispěla pouze v prvním čtvrtletí. Důvodem je zřejmě dopad krize a sankcí v Rusku a na Ukrajině,“ uvedl generální tajemník sdružení autodopravců Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř. Za pravdu mu dává statistika, která zohledňuje i ujeté vzdálenosti. Ta stagnuje nebo klesá.

Pokud jde o množství nákladu, dařilo se i železničářům. Hmotnost zboží na kolejích od ledna do konce září meziročně vzrostla o devět procent. V soutěži s rychleji rostoucími silničními přepravami tím ale železnice znovu ztratila podíl na trhu nákladní dopravy.

Nákladní přeprava za tři čtvrtletí (v mil. tun)
2013 2014 Změna v procentech
Silnice 252 285 + 13
Železnice 62 67 + 9
Voda 1,25 1,3 + 4

Pramen: Ministerstvo dopravy

Popelkou zůstává vodní doprava, i ta si ale loni připsala čtyři procenta k dobru. Předběžné údaje Českého statistického úřadu za tři loňská čtvrtletí ukazují rovněž nárůst tržeb v dopravě a skladování, a to o šest procent na 424 miliard.

Opatrnými optimisty mohou být i provozovatelé osobní dopravy. Počet pasažérů ve vlacích se dozáří zvýšil o procento na 131 milionů.

Autor: sin

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah