Největší čínští lodní přepravci kontejnerů plánují fúzi | E15.cz

Největší čínští lodní přepravci kontejnerů plánují fúzi

Největší čínští lodní přepravci kontejnerů plánují fúzi
Kontejnery připravené k přepravě
• 
ZDROJ: archiv

ČTK

V Číně má vzniknout nový gigant v oblasti lodní kontejnerové přepravy. Podle místních médií se dva největší lodní konglomeráty v zemi China Ocean Shipping Group (COSCO) a China Shipping Group Co. dohodly na spojení, kterým vznikne čtvrtý největší lodní kontejnerový přepravce na světě s podílem na trhu zhruba 8,1 procenta. Spojení již prý schválila vláda a úřad pro dozor nad státním majetkem a firmy mají vydat oficiální oznámení v příštích dnech, uvedla agentura Reuters.

Nový čínský gigant však podle analytiků bude nadále silně zaostávat za většími konkurenty, kterými jsou AP Moeller - Maersk A/S, Mediterranean Shipping Co SA a CMA CGM SA, které mají kontrolu nad zhruba 40 procenty trhu. Vysoká nadměrná kapacita a pomalý ekonomický růst stáhly ceny za lodní nákladní přepravu na rekordní minima. To přimělo přední firmy v odvětví vstoupit do aliancí o sdílení plavidel a nebo hledat možnosti akvizic.

Spojení čínských firem je významným krokem v plánu Pekingu na vytvoření celosvětově konkurenceschopného námořního průmyslu. Bude také znamenat masivní přeskupení vládou kontrolovaného majetku. Podle analytiků banky Barclays majetek obou firem činí 488 miliard jüanů (1,9 bilionu korun).

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!