Penze, stávky a špatná sázka na ceny paliv stáhly Lufthansu do ztráty | E15.cz

Penze, stávky a špatná sázka na ceny paliv stáhly Lufthansu do ztráty

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Aleksander Markin, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá letecká společnost Deutsche Lufthansa se loni propadla do hluboké ztráty. Největší letecký přepravce v Evropě spolu s předběžnými výsledky sdělil, že za minulý rok nevyplatí žádnou dividendu.

Aerolinky hospodařily se ztrátou 732 milionů eur (20,1 miliardy korun) a tržby stagnovaly na 30 miliardách eur (824,2 miliardy korun).

Loňská ztráta podle účetních standardů GAAP následovala po zisku 407 milionů eur za rok 2013 a byla důsledkem několika jednorázových faktorů. Roli hrál zejména ztrátový prodej divize informačních technologií, dále vzrostly náklady firemního penzijního programu. Lufthansa také špatně odhadla vývoj cen paliv a tratila na transakcích z transakcí zajišťujících ji proti jejich růstu, protože ceny naopak ve druhé polovině roku prudce klesly. Předběžný provozní zisk ale vzrostl o 35 procent na 954 milionů eur.

Účet za stávky překonal 200 milionů eur

Hospodaření německého vlajkového přepravce rovněž poškozovaly časté stávky pilotů kvůli sporům o důchodový program a jejich obavám z přechodu do plánovaného nízkonákladového přepravce. Lufthansu loňských deset stávek stálo celkem 232 milionů eur.

Představenstvo Lufthansy navrhlo, aby firma za loňský rok nevyplatila kvůli zápornému výsledku dividendu. Ze zisku za rok 2013 firma vyplatila akcionářům 0,45 eura na akcii. Akcie firmy po zveřejnění výsledků ztrácely více než čtyři procenta na 13,30 eura.

Akcie Lufthansy

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.