Piloti Iberie stávkují, zrušeno bylo na 150 letů

Španělé stávkují kvůli škrtům

Španělé stávkují kvůli škrtům Zdroj: ctk

Španělé stávkují kvůli škrtům
Španělé stávkují kvůli škrtům
Spoušť v ulicích Madridu
Záchranáři v Madridu ošetřují zraněnou ženu.
5
Fotogalerie
Piloti španělské letecké společnosti Iberia stávkují, zrušeno kvůli tomu muselo být na 150 letů. Pilotům se nelíbí plán jejich zaměstnavatele zahájit provoz nízkonákladové dceřiné společnosti Iberia Express, s jejíž pomocí chce firma bojovat s levnější konkurencí.

Stávka nemá vliv na spojení s Českem, uvedla mluvčí Letiště Praha Eva Krejčí. Žádné lety Iberie do Prahy a z Prahy nebyly zrušeny.

Stávka je první z plánovaných 30. Konat se mají vždy v pondělí a pátek, a to až do 20. července. Iberia patří do skupiny International Airlines Group. Iberia minulý týden požádala soud, aby pilotům stávku zakázal a aby znemožnil stávkovat i dalším příslušníkům palubního personálu. Podnik také chtěl, aby mu soud přiznal kompenzaci za 12 dnů stávek, které se konaly mezi loňským prosincem a letošním březnem. V březnu se zdálo, že piloti od stávek upustí, následná vyjednávání ale skončila krachem.

Fotogalerie ze španělské stávky proti úsporným škrtům

Odborová organizace pilotů SEPLA tvrdí, že nízkonákladová součást Iberia Express ohrožuje pracovní místa v Iberii i pracovní podmínky současných zaměstnanců. Management se ale hájí tím, že chystaný krok je nutný, pokud má podnik vytvářet vyšší zisk. Iberia odhaduje, že stávka pilotů ji přijde asi na tři miliony eur (asi 73,9 milionu korun) denně.