Piloti Ryanairu jdou do stávky, jejich akce může dopadnout i na spoje s Prahou | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Piloti Ryanairu jdou do stávky, jejich akce může dopadnout i na spoje s Prahou

Štěpán Kult

Štěpán Kult

Příští týden hrozí hromadné rušení leteckých spojení vinou plánované stávky pilotů nízkonákladové aerolinky Ryanair. Irští a britští kapitáni jsou nespokojeni se svými mzdami, bojí se i personálních škrtů.

Protest se má uskutečnit ve čtvrtek 22. srpna, potrvá až 48 hodin. Jde o důsledek sporu vedení firmy s odbory. Ty s nevolí reagují na slova generálního ředitele Michaela O’Learyho, který uvedl, že hrozí propuštění stovek zaměstnanců z důvodu snížených zisků společnosti a obav z brexitu bez dohody. Stávku vnímá společnost tak, že s méně než polovinou zastoupených irských pilotů prý nemá akce „platný mandát“. 

Situace může dopadnout i na spojení Prahy s britskými ostrovy. Celkem je na čtvrtek a pátek naplánováno 14 spojů mezi českým hlavním městem a Dublinem, respektive Londýnem. „Zástupce Ryanairu pro Českou republiku nezná v tuto chvíli žádné konkrétní informace. Nejsme tedy schopni sdělit, jaký efekt by stávka mohla mít na Letiště Václava Havla. V systémech se nám objeví údaje teprve dvě hodiny předem, že je spoj zrušen,“ říká Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí Czech Airlines Handling pro server E15. 

Ryanair žene českého prodejce letenek Kiwi.com k soudu

Pro Ryanair představuje situace komplikaci mimo jiné i z toho důvodu, že 26. srpna je v Británii státní svátek. Řada obyvatel ostrovů tak v těchto dnech využívá letecké dopravy k cestě na krátkou dovolenou. Spojené království tvoří pro Ryanair největší trh. Ryanair se přitom podle svých slov nedávno dohodl s britskými piloty na dvacetiprocentním nárůstu mezd s tím, že zkušení kapitáni si tak mohou vydělat až 180 tisíc liber ročně (pět milionů korun). 

„To, jaký bude mít stávka dopad na hospodaření společnosti, závisí na tom, jak dlouho spor potrvá a zda bude dopravce muset cestujícím zaplatit náhradu za zrušené lety,“ popsal pro Bloomberg Daniel Roeska, analytik firmy Sanford. C. Bernstein. 

Pravidla EU stanovují, že cestující mají nárok na odškodnění, je-li let zpožděn o více než tři hodiny nebo je-li zrušen méně než 14 dní před odletem.

Ryanair zápasí s problémy. Loňský zisk klesl na čtyřleté minimum

 

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!