Piloti varují před likvidací ČSA, hrozí zrušením letů | E15.cz

Piloti varují před likvidací ČSA, hrozí zrušením letů

ČSA
ČSA
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České sdružení dopravních pilotů (CZALPA) v následujících dnech zahájí protesty proti údajné likvidaci ČSA. Sdružení doporučí pilotům, aby čerpali náhradní volno kvůli indispozici, řekl dnes mluvčí sdružení Filip Gaspar. Akce bude mít prý za následek zrušení některých pravidelných letů Českých aerolinií, podle Gaspara se protest dotkne desítek letů denně. Piloti protestují proti vyvádění letadel ČSA mimo mateřskou firmu. Aerolinie důvod nespokojenosti pilotů nechápou, prý k němu není důvod.

„Vyvedení sedmi letadel ATR a čtyř Airbusů do společnosti Holidays Czech Airlines představuje více než třetinu letecké flotily a vedení ČSA tak činí bez předchozí diskuse ze zaměstnanci,“ uvedl Gaspar. Podle Gaspara je jen otázkou, kdy se k těmto 11 strojům připojí další letadla, která ČSA opustí, a kdy aerolinie, které v současnosti mají kolem 30 letadel, nebudou schopné fungovat jako síťový dopravce.

Podle ČSA se rozdělují činnosti a zdroje v rámci Českého Aeroholdingu. Ten vzniká spojením všech částí národního dopravce a Letiště Praha. Převod letadel se tak podle aerolinií děje v rámci jedné skupiny a k protestům není důvod.

ČSA se do budoucna chtějí zaměřit výhradně na dopravu proudovými letadly na delší vzdálenosti, uvedla již dříve firma k chystanému převedení vrtulových letadel ATR do dceřiného charterového dopravce. Podle mluvčí společnosti Hany Hejskové mohou Holidays Czech Airlines s těmito letouny určenými na krátké tratě s letouny lépe nakládat, například je pronajímat třetím stranám.

Podle Gaspara sdružení protesty zahájí s velkou pravděpodobností ještě do konce týdne. Čerpání volna kvůli indispozici bude jen první fází protestů, podrobnosti o formě pokračování Gaspar neuvedl. Protesty se podle něj nevyhnou cestujícím, kterým se za to sdružení omluvilo.

„My očekáváme, že to nebude úplné zastavení, ale určitě to bude znatelným signálem a předpokládám, že to budou desítky letů denně,“ řekl Gaspar České televizi. Podle něj jsou protestní akce nezbytné pro zachování současné hodnoty národního dopravce.

Czalpa proti krokům vedení ČSA protestuje pravidelně. Naposledy bylo sdružení ve sporu s aeroliniemi kvůli údajně neúměrnému propouštění palubního personálu v souvislosti s revitalizačním programem ČSA. Koncem letošního července sdružení chystalo protestní akci, která by měla za následek zpožďování pravidelných letů. Czalpa tehdy protesty na poslední chvíli odvolala.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah