Pozemky pro D11 má mít stát do dvou měsíců. Zahájení dostavby je ale v ohrožení | E15.cz

Pozemky pro D11 má mít stát do dvou měsíců. Zahájení dostavby je ale v ohrožení

Čeká na dokončení.
Poslední tříkilometrový
přírůstek dálnice D11 byl
otevřen na konci roku
2008. Sjezd je od té doby
u Praskačky místo u Libišan.
Nový úsek má ale stále jen
dva jízdní pruhy
Čeká na dokončení. Poslední tříkilometrový přírůstek dálnice D11 byl otevřen na konci roku 2008. Sjezd je od té doby u Praskačky místo u Libišan. Nový úsek má ale stále jen dva jízdní pruhy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pozemky potřebné pro dostavbu dálnice D11 do Hradce Králové by měl stát od farmářky Ludmily Havránkové získat do dvou měsíců. Na schůzce s hradeckým hejtmanem to řekl ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Stavba posledních 2 a půl kilometru dálnice má stát přibližně 1,5 miliardy korun. Zahájení prací v příštím roce ale ohrožuje navrhované snížení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI).

Farmářka smlouvu o prodeji pozemků podepsala v červnu. „Dohoda s majitelkou potřebných pozemků pro dostavbu dálnice k Hradci platí a nyní je na tahu Pozemkový fond,“ uvedl hradecký hejtman Lubomír Franc (ČSSD). Dostavbu D11 podle něj považuje za prioritu kraj i ministerstvo dopravy. „Dostavba ke krajskému městu otevírá další reálnou možnost stavět D11 dál k Jaroměři,“ uvedl hejtman.

Podle smlouvy má farmářka za 11 hektarů polí dostat 90 milionů korun. Statkářka si má koupit parcely někde jinde a směnit je s Pozemkovým fondem za ty, na kterých se spolu dohodli jako na náhradních. Cenový rozdíl mezi nimi má Pozemkovému fondu doplatit.

Sporné pozemky na D11 Autor: E15, CTK

Na pozemcích musí nejdříve proběhnout povinný archeologický průzkum, pak už by zahájení stavby nemělo nic bránit. Kromě nedostatku financí. A ten je velmi reálný. Ministr dopravy Dobeš vládu v rámci jednání o státním rozpočtu proto žádá o navýšení rozpočtu dopravního fondu o devět miliard korun. Vláda jednání o státním rozpočtu pro rok 2012 ve středu přerušila.

Podle France stát v souvislosti s dostavbou D11 počítá s výstavbou velké kruhové křižovatky v hradeckých Kuklenách u Bláhovky, tedy v původní variantě. V příštím roce by měla také pokračovat příprava a výkupy pozemků pro výstavbu rychlostní silnice R35 mezi Opatovicemi a Holicemi, která má významně ulehčit dopravě v Hradci Králové, uvedl hejtman.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah