Praha chce kontrolovat město drony | E15.cz

Praha chce kontrolovat město drony. Neví ale ani, kolik jich má

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Vedení Prahy chce v budoucnu kontrolovat dění ve městě prostřednictvím dronů. Počítá s tím takzvaný Akční plán Smart Prague 2030, který magistrát nedávno představil. Snadno a rychle ale letouny nad Pražany nevzlétnou.

„Využití moderních technologií umožňuje nasazení dronů, které s pomocí pokročilé analýzy obrazu či senzoriky mohou přispět k řešení aktuálního problému v městském prostředí,“ píše se v dokumentu. Ten vyhotovila městská společnost Operátor ICT. Zmiňuje, že by drony mohly sloužit například ke sledování kvality ovzduší, revizi mostů a dopravních staveb, včasnému identifikování škůdců v porostu, vytváření 3D snímků pomocí laserového skenování a k dalším činnostem.

Městské organizace již dokončily úvodní debaty o zapojení dronů. Operátor ICT, jenž plán koordinuje, nicméně přiznává, že je projekt zatím teprve na začátku. „Panuje obecná shoda na tom, že využití dronů v městském prostředí má velký potenciál. Před spuštěním letů je ale potřeba vyřešit spoustu dílčích věcí – povolení, výcvik a další,“ uvádí mluvčí společnosti Operátor ICT Petr Habáň.

Cílem podle Habáně není „nakupovat drahé hračky“, ale využít stávající techniku, již město vlastní skrze síť podřízených společností. Drony by tak mohly sdílet například Lesy hlavního města Prahy, složky integrovaného záchranného systému nebo Pražská vodohospodářská společnost. Jelikož je provoz dronů v hustě zalidněném městském prostředí značně regulován, mohou s nimi létat jen adekvátně vycvičení a certifikovaní piloti. Proto by i piloty jednotlivé městské společnosti navzájem sdílely.

Město ale zatím neví, kolik dronů a vyškolených pilotů vůbec má. „V tuto chvíli nemáme přesný přehled, snažíme se to postupně zjišťovat v rámci komunikace s městskými organizacemi,“ podotýká Habáň. Dle informací Operátora ICT by dvojicí vyškolených pilotů měla disponovat Pražská vodohospodářská společnost, ta ale na dotazy deníku E15 opakovaně nereagovala.

Mluvčí společnosti Lesy hl. m. Prahy Petra Fišerová deníku E15 sdělila, že organizace v současné době žádné drony nevlastní, jejich využití by ale přivítala. Kromě zmíněných účelů také k monitoringu při povodňových událostech.

O drony se ale nezajímá zdaleka jen Praha. Výše státní podpory, kterou dostávají projekty zaměřující se na drony skrze Technologickou agenturu ČR, rychle roste. Zatímco předloni podpora činila necelých dvanáct milionů korun a loni 15,6 milionu, letos už 38 milionů. Získalo ji sedmnáct projektů, průměrná výše podpory tak činí zhruba dva a čtvrt milionu na projekt.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah