Přistane v Praze nový hráč? Monopol na lety do Moskvy končí

Zdroj: CSA

Od konce března příštího roku skončí monopolní postavení Českých aerolinií a ruského aeroflotu na lince z Prahy do Moskvy. Na lukrativní trati by mohl začít létat druhý dopravce z obou zemí, shodly se letecké úřady v Rusku a V Česku. Další dopravce bude moci podle ministerstva dopravy uskutečnit maximálně sedm letů týdně.

Uvolnění pravidel se ale zatím týká pouze jediné linky mezi oběma hlavními městy, u ostatních destinací v Rusku stále platí dosavadní režim, kdy může létat pouze jediný dopravce z každé země, upřesnil mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. České i ruské úřady nicméně pokračují v jednání o nové dohodě, která by liberalizovala celý trh.

„Je to dobrá zpráva pro všechny cestující. Příchod nového konkurenčního dopravce by mohl přinést postupné snižování cen letenek. I když zájem o tyto lety vinou současné krize poklesl, na jaře by se situace mohla zlepšit a vést k nárůstu osobní přepravy,“ uvedl ředitel internetového prodejce letenek Letuška.cz Josef Trejbal. Zájem o linku by podle něj mohly mít ruské přepravní společnosti Transaero a Siberian, na české straně Travel Service.

Travel Service zájem potvrdil

Zájem o přepravní práva na letecké spojení už potvrdil tuzemský dopravce Trevel Service, který by je rád provozoval pod obchodní značkou Smart Wings. Lety do Ruska by ale nebyly jedinou novinkou, kterou dopravce od začátku příštího letního letového řádu hodlá cestujícím nabídnout. Plánuje rovněž pravidelné spoje mezi Prahou a Londýnem, a to dvakrát denně, řekla mluvčí dopravce Vladimíra Dufková.

ČSA dosavadní výhody uzavřeného trhu a z toho plynoucích vyšších cen hojně využívají. Na linky do Ruska a okolních destinací tuzemský dopravce v minulosti přesunul velkou část svých leteckých kapacit. Celkem ČSA operují mezi Českem a Ruskem deset pravidelných linek, osm z Prahy a dvě z Karlových Varů. Do zemí bývalého Sovětského svazu je to dalších pět pravidelných spojů.