Prověrky po nehodě tchajwanského letadla vyřadily desítky pilotů | e15.cz

Prověrky po nehodě tchajwanského letadla vyřadily desítky pilotů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Více než polovina pilotů vyškolených k řízení letadel ATR tchajwanské společnosti TransAsia byla dočasně zbavena funkce. Buď neprošli zkouškami nebo se nedostavili k testům, které byly nařízeny po nehodě u Tchaj-peje. Při pádu dvoumotorového stroje minulý týden zahynulo nejméně 42 lidí. Vzhledem ke špatným výsledkům testů tchajwanská vláda nařídila všem místním leteckým společnostem bezpečnostní prověrku.

Tchajwanské úřady uvedly, že deset ze 49 pilotů letadel ATR společnosti TransAsia neuspělo u ústních zkoušek týkajících se řízení letadla v případě selhání motoru. Dalších 19 pilotů se ke zkouškám nedostavilo z důvodu nemoci nebo proto, že nebyli na Tchaj-wanu, sdělil Úřad pro civilní letectví (CCA). Těchto 29 pilotů proto bylo dočasně zbaveno funkce, oznámil úřad.

Letadlo společnosti TransAsia odstartovalo minulou středu z Tchaj-peje na tchajwanské souostroví Ťin-men. Brzy po startu se ale naklonilo na bok, po přeletu dálnice zavadilo o dálniční nadjezd a zřítilo se do řeky.

Podle výsledků předběžného vyšetřování, na základě záznamu letových dat z takzvané černé skříňky letadla, stroji vypověděl jeden ze dvou motorů. Pilot poté z neznámých důvodů vypnul i druhý motor a pokusil se znovu letadlo nastartovat, což se mu ale již nepodařilo. Místní média ho nicméně ocenila za to, jak dokázal s letounem manévrovat mezi výškovými budovami města a navést ho k řece.

Piloti mohli vypnout špatný motor

Šéf tchajwanského úřadu pro bezpečnost v letecké dopravě Thomas Wang ovšem po nehodě upozornil, že podobná letadla jsou schopna letu i v případě fungování pouze jednoho z motorů. Objevily se i spekulace, že piloti zříceného letounu, kteří jsou mezi mrtvými, mohli omylem vypnout špatný motor.

Po nehodě, která si z 58 lidí na palubě vyžádala 42 mrtvých a jednoho pohřešovaného, se společnost rozhodla podrobit piloty strojů ATR testům. Ty mají prověřit schopnost pilotů zvládnout popsanou situaci. „Výsledky jsou pro nás nepřijatelné. Určitě posílíme výcvik pilotů,“ prohlásil šéf společnosti TranAsia Peter Chen.

„Piloti, kteří zkoušku nesložili, budou suspendováni na jeden měsíc. Dostanou další měsíc na přípravu. Pokud neuspějí u zkoušky podruhé, budou propuštěni,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný pilot společnosti TransAsia, která od nehody zrušila již nejméně 142 letů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah