RegioJet nedostal licenci na slovenskou autobusovou linku, odvolá se | E15.cz

RegioJet nedostal licenci na slovenskou autobusovou linku, odvolá se

RegioJet nedostal licenci na slovenskou autobusovou linku, odvolá se
Radim Jančura
• 
ZDROJ: 7 Jiří Sláma

ČTK

RegioJet neuspěl na Slovensku se žádostí o licenci na provozování vnitrostátní autobusové linky, český dopravce ale vůči zamítavému rozhodnutí Bratislavského samosprávného kraje (BSK) odvolá. RegioJet plánoval spustit na Slovensku nedotovanou autobusovou linku z Bratislavy přes Nitru do Banské Bystrice. Už během posuzování žádosti se majitel RegioJetu Radim Jančura dostal do sporu s BSK a s odvoláním na právní posudek tvrdil, že úřad postupoval v řízení protizákonně.

„Rozhodně nesouhlasíme s rozhodnutím Bratislavského samosprávného kraje, který nám vydal nesouhlasné stanovisko k udělení licence. V současné době připravujeme veškeré podklady pro podání odvolání na ministerstvo dopravy. Zároveň jsme podali žádost o licenci na samosprávný kraj v Banské Bystrici,“ reagoval Jančura na rozhodnutí BSK.

Licenci potřebuje každý dopravce
Dopravci na Slovensku musejí získat licenci na běžnou autobusovou linku i v případě, že ji hodlají provozovat na vlastní komerční riziko. K žádosti se vyjadřují dotčené kraje.

Jančura upozornil, že RegioJet získal souhlasná stanoviska všech příslušných krajů. BSK podle něj ale protiprávně požádal Nitranský samosprávný kraj o nové stanovisko, ve kterém se tento kraj k autobusové lince RegioJetu už postavil zamítavě.

BSK už dříve uvedl, že podle zákona může vydat licenci jen se souhlasem všech dotčených krajů. Tvrdil také, že Nitranský kraj v prvním vyjádření neuvedl, zda s udělením licence RegioJetu souhlasí, nebo nikoliv.

RegioJet plánoval zavést 14 autobusových spojů z Bratislavy do zhruba 90 kilometrů vzdálené Nitry denně; polovina spojů by pak pokračovala do Banské Bystrice na středním Slovensku. Stejný počet autobusů by firma provozovala i v opačném směru. Firma chtěla cestující vozit za nižší ceny, než na trase nyní účtuje konkurence.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!