Řízení letového provozu ruší zakázku na nové budovy, nemělo by na ni peníze | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Řízení letového provozu ruší zakázku na nové budovy, nemělo by na ni peníze

Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Státní podnik Řízení letového provozu ruší tendr na výstavbu čtyř budov, které měly mimo jiné sloužit i letecké škole Czech Air Navigation Institute a školení pilotů a palubního personálu. S ohledem na rozhodnutí Evropské komise by prý ŘLP chyběly prostředky na jeho realizaci v zamýšleném rozsahu.

„Neuvažujeme vypsat nový tendr ve stejném rozsahu,“ říká Richard Klíma, mluvčí ŘLP. To v současnosti působí v sedmi budovách rozmístěných v celém Česku a zaměstnává asi 230 letových dispečerů.

Evropská komise totiž požaduje od evropských ŘLP v letech 2020 až 2024 snížení cen účtovaných dopravcům v případě, že naroste provoz. Jeho zvýšení je takřka jisté. Kvůli této změně financování dispečerských domů zrušilo české ŘLP výběrové řízení na výstavbu budov. Český vzdušný prostor přitom patří podle podniku k nejvytíženějším v Evropě.

Letiště Praha válčí o poslední pozemek ke stavbě ranveje

Řízení letového provozu se chce s naplněnými kapacitami vypořádat například provozní koordinací na celoevropské úrovni. „Cílem je odlehčit nejvytíženějším vzdušným prostorům v Evropě,“ vysvětluje Klíma. Dál podnik spoléhá na projekt harmonizace, který má spočívat v efektivnějším a bezpečnějším rozdělení tuzemského vzdušného prostoru. Pomoci má i dlouhodobý nábor a výcvik nových letových dispečerů.

„Že není systém připraven na výrazný růst dopravy, slyším od všech evropských dispečerů i organizace EUROCONTROL,“ řekl deníku E15 Václav Řehoř, šéf Letiště Praha.

Nové destinace létané z Letiště Václava Havla v letním letovém řáduNové destinace létané z Letiště Václava Havla v letním letovém řáduAutor: E15

To loni odbavilo rekordní množství cestujících – téměř sedmnáct milionů – a letos očekává další nárůst až o pět procent. „Růst dopravy je tak velký, že evropská ŘLP nezvládají a budou muset zavést systémové změny,“ dodal Řehoř.

Provoz nad Českem v posledních letech pravidelně láme rekordy. Loni meziročně stoupl počet vzletů, přistání a přeletů letadel o sedm procent na necelý milion, převezených pasažérů bylo asi 135 milionů. České nebe tak křižovalo v průměru 2500 letadel denně.

Letiště Praha se zbaví svého největšího dluhu
Nejlepší letiště světa staví v Asii. Do TOP 10 se vejdou jen tři evropská letiště a žádné americké

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!