Roboti vytlačují skladníky. Lidská síla z hal ale přesto zmizet nemá | E15.cz

Roboti vytlačují skladníky. Lidská síla z hal ale přesto zmizet nemá

Daniel NovákMichal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Firmy od e-shopů po maloobchodní řetězce investují ve skladech do nových automatů a robotů. Řeší tím mimo jiné krizi na trhu práce, kdy chybějí zaměstnanci všeho druhu.

Automatické stroje a roboti jsou v tuzemských skladech čím dál častější součástí provozu. Firmy tím mimo jiné reagují na nedostatek zaměstnanců. Nejpokročilejší technologie zavádějí do skladování například velké e-shopy. Investice jsou v součtu ve stovkách milionů korun.  

„Automatizace umožňuje růst podnikání i při současné nízké nezaměstnanosti a zároveň relokaci lidského kapitálu mimo rutinní činnosti,“ řekl analytik poradenské společnosti 108 Agency Dan Šobotník.

Plně automatizovaný sklad pro celou Evropu otevřel v Ostravě dodavatel reklamního textilu Adler Czech. Firma do nových mašin investovala kolem 80 milionů korun. Na zavádění robotů podnik spolupracuje s experty z katedry kybernetiky a biomedicínského inženýrství Vysoké školy báňské v Ostravě.

„Díky nejmodernějším technologiím může firma zajistit dodávku zboží směrem k zákazníkům v rekordně krátkém čase. Denní vyskladnění až 250 tisíc kusů textilu objemově představuje zhruba 3500 balíků,“ řekl ředitel Martin Řehoř, šéf logistiky Adler Czech.

Největší internetové obchody Alza.cz a Mall.cz využily pro zavádění nových technologií již dřívějšího stěhování do nových skladových komplexů u Prahy a v případě Alzy i na Slovensko.

„Naším klenotem je plně automatizovaný sklad. Jde o vychystávací věž, která se běžně pohybuje rychlostí tři a půl metru za sekundu a zvládne až 450 vychystávacích úkonů za hodinu,“ uvedl ředitel logistiky Alzy Jan Klička.

Mall.cz letos v distribučním centru pořídíl novou automatizovanou linku. Umožní odbavit dvakrát více zásilek než předešlý stroj. Konkrétně to znamená až 150 tisíc kusů zboží denně. Investice je kolem 90 milionů korun.

„Automatizaci vnímáme především jako částečnou úsporu nákladů. Z personálního hlediska s ní získávají naši kolegové ve skladu mnohem větší možnost rozvíjet se a kariérně růst. Právě díky automatizovaným linkám, které nám v mnoha případech pomohly nahradit manuální úkony, můžeme nyní kolegy rekvalifikovat na sofistikovanější a mnohdy zajímavější práci,“ sdělil mluvčí Mall Group Jan Řezáč.

Českou republiku si pro svůj pilotní projekt skladu prošpikovaného moderními technologie vybrala rovněž skupina Metro provozující velkoobchodní prodejny Makro. „Automatizace je dnes standardním řešením při budování logistických řešení pro provoz centrálního skladu a přímé distribuce v jednom. Náš sklad je poloautomatizovaný, v jedné jeho části stále zodpovídá za manipulaci se zbožím lidská síla,“ popsala mluvčí Makra v Česku Romana Nýdrle sklad, který vyrostl u dálnice D8 nedaleko Prahy.

Zaměstnanců ze skladů však navzdory novým technologiím pravděpodobně nezmizí. „To, že automatizace zastavují růst pracovních pozic, je mýtus. Od roku 2012, kdy jsme zavedli desítky tisíc robotů, jsme zároveň celosvětově vyrostli o 300 tisíc zaměstnanců,“ říká mluvčí e-shopu Amazon pro Česko a Slovensko Miroslava Remenárová. Amazon má distribuční centrum v Dobrovízi u Prahy. Ještě modernější sklady provozuje v Polsku.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah