Rozpočet ŘSD se bude v příštích letech snižovat, některé stavby dálnic se v podstatě zastaví | E15.cz

Rozpočet ŘSD se bude v příštích letech snižovat, některé stavby dálnic se v podstatě zastaví

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: realit.cz

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitelství silnic a dálnic očekává v dalších dvou letech výrazně ořezaný rozpočet. Zatímco příští rok bude hospodařit s 35 miliardami korun, o rok později má jít jen o 22 miliard. V roce pak 2016 má dostat 18 miliard. To povede k zásadnímu zdržení ve stavbě dálniční sítě. Uvedl to ředitel ŘSD David Čermák.

„Ministru dopravy se podařilo zachránit rozpočet na příští rok, který ve své podstatě odpovídá tomu, co je schopno ŘSD realizovat a zajišťuje čerpání evropských prostředků. Obrovský schodek v roce 2015 a 2016 je ale absolutně nepřijatelný,“ uvedl Čermák. ŘSD podle něj počítá s vyšším rozpočtem, a tak připravuje projekty podle optimistického scénáře. Letos má projekty za zhruba 37 miliard korun.

Pokud se podle něj nepodaří příjmovou stránku v letech 2015 a 2016 stabilizovat, bude ohroženo čerpání dotací z evropských zdrojů, bude utlumena jakákoliv další výstavba silnic a bude to mít i vliv na množství peněz, které bude možné vložit do oprav silniční sítě.

ŘSD se chystá na daleko větší objem peněz tak, aby v případě jejich zvýšení bylo schopné začít stavět. Pro rok 2015 se připravuje na rozpočet 33 miliard korun, aby bylo možné doplatit peníze nezbytné na spolufinancování staveb, na které přispívá EU z Operačního programu doprava I. V roce 2016, kdy bude startovat programové období Operačního programu doprava II., kalkuluje s rozpočtem 25 miliard korun. Tyto peníze jsou podle šéfa ŘSD nezbytné pro to, aby mylo možné zajistit plynulý přechod z jednoho období do druhého.

Komu vydělávají dálniční odpočívadla? Ředitelství silnic a dálnic určitě ne

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah