Ruský letecký výbor: Pětina letadel nesmí do vzduchu | E15.cz

Ruský letecký výbor: Pětina letadel nesmí do vzduchu

Boeing 737 aerolinek Transaero na letišti v Praze
Boeing 737 aerolinek Transaero na letišti v Praze
• 
ZDROJ: Stepan Bruner, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský Mezistátní letecký výbor (MAK) pozastavil povolení k provozu pro letadla typu Boeing 737 využívaných ruskými leteckými společnostmi, dokud neobdrží oznámení o jejich bezpečnosti. Letadlo, které se za dosud neobjasněných příčin zřítilo v sobotu v centrální části Sinajského poloostrova, byl ale Airbus A321 s 224 lidmi na palubě.

Letadla Boeing 737 využívá většina velkých ruských leteckých společností. Podle propočtů agentury Reuters se jich v Rusku nachází zhruba 200 kusů. Je to zhruba pětina tamní celkové flotily dopravních i nákladních letadel. Mluvčí americké společnosti Boeing, která zmíněná letadla vyrábí, bez dalších podrobností uvedl, že firma o oznámení ví a zabývá se jím.

Podle agentury AP nic nenaznačuje, že se nečekané oznámení úřadu MAK na leteckém provozu nějak výrazně projeví. Letecká společnost S7, která patří k největším v zemi, již oznámila, že bude s letadlem dál létat. Okolnosti ruského oznámení nebyly bezprostředně jasné; podle agentury DPA by ale mohly souviset s bankrotem aerolinek Transaero, druhého největšího leteckého přepravce na ruském trhu. Transaero patří k největším provozovatelům tohoto typu letadel v Rusku. Nejvíce boeingů 737 vlastní soukromé aerolinky Utair.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah