Ryanair souhlasí s prodejem svého podílu v Aer Lingus skupině IAG | E15.cz

Ryanair souhlasí s prodejem svého podílu v Aer Lingus skupině IAG

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Sean MacEntee

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Irská nízkonákladová společnost Ryanair souhlasí s prodejem svého podílu 29,8 procenta v irských aerolinkách Aer Lingus skupině International Airlines Group (IAG). Souhlas otevírá IAG cestu k dokončení plánovaného převzetí irských aerolinek za 1,3 miliardy eur, což je 35,3 miliardy korun. Dohodu musí ještě schválil Evropská komise.

IAG je mateřskou firmou britských aerolinek British Airways a španělských Iberia a Vueling. Převzetím IAG rozšíří svoji kapacitu na lukrativních transatlantických trasách vytvořením nové centrály na dublinském letišti.

Nabídka IAG byla podmíněna tím, že ji přijmou dva největší akcionáři Aer Lingus, Ryanair a irská vláda. Irsko prodej svého podílu 25 procent odsouhlasilo v květnu.

Generální ředitel Ryanairu Michael O'Leary uvedl, že nabídka IAG za Aer Lingus je za současných podmínek na trhu rozumná. Ryanair proto plánuje na valné hromadě akcionářů Aer Lingus příští týden hlasovat pro přijetí dohody. Podmínkou však je, že s převzetím budou souhlasit i evropské antimonopolní úřady.

EK zřejmě řekne ano

Evropská komise má rozhodnout o spojení do 15. července. Agentura Reuters s odvoláním na informace od zdrojů uvedla, že EK zřejmě po poslední nabídce ústupků, mezi kterými je i prodej některých časů pro odlety a přistání v Londýně, od IAG bude se spojením souhlasit.

Ryanair se v minulosti třikrát neúspěšně pokusil svého irského konkurenta převzít, dva pokusy mu však zablokovala Evropská komise, jeden pokus ukončil sám Ryanair. Výsledkem toho bylo, že Ryanairu zůstal v Aer Lingus téměř 30procentní podíl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah