Silniční spojení Česka a Slovenska se omezí jen na dva pruhy. Není dost silný provoz | E15.cz

Silniční spojení Česka a Slovenska se omezí jen na dva pruhy. Není dost silný provoz

Jan Pavec

Jan Pavec

Plány na lepší silniční propojení Česka a Slovenska se uskromňují. Spojení českých a slovenských hlavních tahů se stejným názvem D1 skrze plánovanou českou dálnici D49 na Zlínsku a slovenskou rychlostní silnici R6 se totiž omezí pouze na dva pruhy.

„To omezení bude na obou stranách,“ řekl serveru E15 po společném jednání české a slovenské vlády ministr dopravy Dan Ťok. „Poslední úseky přes hory budou jen poloviční profily. Nám to tam nevychází na plnohodnotný čtyřpruh. K tomu druhému se vrátíme, pokud se tam zvýší intenzita provozu.“ Český ministr uvedl, že by se na silnici mělo jezdit do roku 2030.

 

Dálnice D49 Autor: CC BY SA 3.0: Daniel749 via Wikimedia Commons

 

„Snažíme se získat stavební povolení, výstavbu D49 bychom rádi zahájili v roce 2017,“ řekl na společné tiskové konferenci premiérů Bohuslav Sobotka. Slovenský předseda vlády Robert Fico slíbil, že by urychlení výstavby dopravních projektů na jeho straně měla přinést výjimka ze zákonné dluhové brzdy prosazená jeho vládou.

Slovenský ministr dopravy Árpád Érsek se jednání osobně nezúčastnil. Člen maďarské strany Most-Híd se do vlády dostal teprve na konci srpna poté, co ji opustila strana Sieť. Vládní obměny komplikují další protáhnutí slovenské D1 ke Košicím, na které už je přichystaná zakázka.

Otazníky také visí nad rozšířením silnice mezi Třincem na severovýchodě Moravy a Žilinou. „My jsme ji plánovali jako čtyřpruhovou, slovenská strana říká, že jí bude stačit pouze polovina dálnice,“ řekl Ťok. 

Představitelé obou ministerstev jednali také o železničním spojení do Bratislavy. Potvrdili dohodu, podle které by se měla trať mezi jihomoravskou Břeclaví a Bratislavou zrychlit na maximální rychlost 160 až 200 kilometrů za hodinu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.