Situace na letišti v Praze je stabilizovaná, lety přistávají, část má zpoždění

Letiště Václava Havla

Letiště Václava Havla Zdroj: Tomeš Michael / E15

Na pražském letišti Václava Havla je situace stabilizovaná, počasí aktuálně umožňuje letadlům přistávat. Některé spoje mají zpoždění, řekla v 16:30 mluvčí letiště Klára Divíšková. Kvůli husté mlze a poruše na meteorologické stanici muselo od nočních hodin letět 21 letadel odklonem, devět linek dopravci zrušili. Za celý dnešní den by za běžných okolností na ruzyňském letišti přistálo 163 letů.

Další vývoj není podle mluvčí možné odhadnout. "Provoz bude do opravy zařízení dodavatele záviset na aktuálním vývoji počasí a podmínek viditelnosti na letišti," uvedla na síti X. Kdy bude zařízení pro sběr meteorologických dat opět v provozu, není jasné.

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes odpoledne uvedl, že meteostanici ve čtvrtek poškodil blesk a dosud se ji opravit nepodařilo. Bez přesných údajů o počasí nemohou řídící letového provozu informovat posádky letadel o podmínkách na letišti. Řada pilotů proto dnes pro přistání zvolila jiné destinace.

První let byl podle mluvčí odkloněn ve 3:25. Mezi pátou a šestou hodinou přistála dvě letadla. Kolem desáté se mlha rozpustila a na letištní plochu dosedlo po několika hodinách první letadlo. Obnovil se běžný provoz. Po třinácté hodině se podmínky měly začít znovu zhoršovat. Kolem 14:30 oznámilo letiště zlepšení.

Komplikace v leteckém provozu může způsobit nejen mlha, ale také silný vítr nebo sníh. Naposledy 22. prosince loňského roku bylo kvůli nepřízni počasí několik letů odkloněno, další nabíraly zpoždění. Vítr v nárazech o síle až 94 kilometrů v hodině zbrzdil provoz na pražském letišti v únoru roku 2020. Tehdy letecké společnosti zrušily deset spojů. Za zpoždění nebo zrušení letů jsou vůči cestujícím odpovědní většinou dopravci. Odpovědnost nenesou v případech, které jsou způsobeny mimořádnými okolnostmi, jako je například právě nepříznivé počasí.

Letiště Praha za prvních deset měsíců loňského roku odbavilo 11,7 milionu cestujících, meziročně o 28 procent více. Za celý rok 2022 přepravilo zhruba 10,7 milionu lidí.