Správa železnic chce zkrátit cestu do Krkonoš, do trati nalije miliardu | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Správa železnic chce zkrátit cestu do Krkonoš, do trati nalije miliardu

Správa železnic chce zkrátit cestu do Krkonoš, do trati nalije miliardu
Nádraží Svoboda nad Úpou
• 
ZDROJ: ctk
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce rozsáhlou rekonstrukcí vylepšit železniční spojení do východních Krkonoš. Základním cílem je zkrátit dobu jízdy z Hradce Králové do Svobody nad Úpou z dnešních 120 minut na 90 minut.

Státní investor se ve svém snažení mimo jiné odvolává na přání Královéhradeckého kraje, který na takzvané krkonošské magistrále objednává osobní dopravu. Výrazně polepšit by si ale měly rovněž nákladní vlaky.

Výměnou kolejnic chce SŽDC zvýšit v některých úsecích rychlost na 120 kilometrů v hodině, což někde znamená až dvojnásobek současného stavu. Kromě železničního svršku projdou obnovou i železniční přejezdy, výhybky a především zastávky. Na řadě z nich vzniknou nová nástupiště a čekárny.

„Rekonstrukce čeká zastávky Lochenice, Olešnice, Rtyně v Podkrkonoší – zastávka, Suchovršice. Současně bude vybudováno traťové zabezpečovací zařízení, úprava trakčního vedení, rekonstrukce dvanácti mostů a dvou propustků,“ doplnil mluvčí SŽDC Jakub Ptačinský.

Největší projekt posledních let

Celá akce by se měla zvládnout během roku 2015, což je definitivně poslední rok pro čerpání evropských peněz v tomto programovém období. Železničáři počítají s tím, že jim Evropa na komfortnější cestu do Krkonoš přispěje až 85 procenty nákladů. Ty se prozatím odhadují zhruba na 900 milionů korun, což stavbu řadí mezi největší železniční projekty posledních let.

„Zahájení stavby je však závislé na hladkém průběhu územního řízení, majetkoprávního vypořádání případných územních potřeb stavby a zajištění stavebního povolení,“ uvedl Ptačinský.

Správa železnic se snaží na poslední chvíli realizovat i některé další projekty, kde by se daly ještě utratit evropské peníze. Podobnou částku jako krkonošská trať si v roce 2015 vyžádá například známá moravskoslezská spojnice Ostrava–Opava–Krnov–Olomouc.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!