Správa železnic dá půl miliardy do odhalování vadných vlaků | e15.cz

Správa železnic dá půl miliardy do odhalování vadných vlaků

Nový systém SŽDC má pomáhat předcházet nehodám. Na snímu nedávné vykolejení polského vlaku v Ostravě
Nový systém SŽDC má pomáhat předcházet nehodám. Na snímu nedávné vykolejení polského vlaku v Ostravě
• 
ZDROJ: ctk
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) hodlá pozorněji sledovat, zda vlaky jedoucí po jejích kolejích nevykazují nějakou závadu. Organizace proto na tratích výrazně zahustí síť čidel, která jsou schopna poruchu u projíždějícího vlaku odhalit. Systém se zároveň rozšíří i na méně významné tratě. V seznamu jich je celkem dvacet čtyři.

Soutěž na dodávku senzorů již probíhá a celkový odhadovaný objem zakázky činí i s DPH více než půl miliardy korun. Železničáři předpokládají, že jim na diagnostiku přispějí evropské fondy. V době tlaku na dočerpání evropských peněz do konce příštího roku totiž hledají každý vhodný projekt.

„Jde o diagnostické body, které u jedoucího vlaku odhalují například plochá kola, přehřátá ložiska a brzdy nebo sledují chování sběrače lokomotivy ve styku s trolejí,“ řekl deníku E15 náměstek ředitele Mojmír Nejezchleb. Podle něj při zmíněných poruchách vlakům hrozí třeba vykolejení. Poškozené soupravy jsou proto zastavovány hned v nejbližší stanici a vyloučeny z další jízdy.

Mezitím správa železnic uzavřela jinou sledovanou soutěž, ve které šlo rovněž o bezpečnost na kolejích. Vítězná společnost Kapsch vybuduje nové digitální rádiové zabezpečení GSM-R na zhruba 180 kilometrech železniční trati z Berouna do Plzně, Chebu a ke státním hranicím s Německem. Hodnota zakázky převyšuje 400 milionů korun.

Pro Kapsch to přitom není první úspěch na tomto poli. Dvě významné zakázky na zabezpečení železnice už společnost získala letos v létě, celková hodnota byla téměř miliarda korun. Šlo o zabezpečení úseku Beroun–Praha–Benešov a o trať z Kolína do Brna přes Havlíčkův Brod. Obě zakázky jsou součástí investiční smršti, která se v rámci finále honby za evropskými penězi čeká na železnici příští rok. Nepříjemnou daní bude řada výluk.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery