Stávka: Lufthansa zrušila více než 200 letů | e15.cz

Stávka: Lufthansa zrušila více než 200 letů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá letecká společnost Lufthansa kvůli stávce palubního personálu na letišti ve Frankfurtu zrušila již více než 200 letů, převážně na krátké a střední vzdálenosti. Jsou mezi nimi i dva spoje s Prahou. Osmihodinová stávka kvůli novým mzdovým dohodám skončila ve 13:00 SELČ.

Provozovatel letiště ve Frankfurtu, firma Fraport, v reakci na situaci požádala, aby do Frankfurtu nebyly odbavovány žádné lety z evropských letišť. Důvodem je nedostatek parkovacích míst pro letadla kvůli stávce. Dálkových letů se žádost netýká.

Lufthansa by podle letového řádu měla po dobu stávky uskutečnit 360 vzletů a přistání. Stávka ovlivnila převážně lety na krátké a středně dlouhé vzdálenosti, zrušeno však bylo i několik dálkových letů. Stávka sice skončila hodinu po poledni, dopad na lety však bude mít celý den, varovala Lufthansa. Frankfurt je nejvytíženějším letištěm v Německu.

Šéf odborového svazu UFO, který zastupuje palubní personál Lufthansy, Nicoley Baublies v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Bayerischer Rundfunk uvedl, že dnešní stávka může být jen začátkem dalších akcí, pokud vedení aerolinek nesplní jejich požadavky. Odbory jednaly s vedením 13 měsíců a požadují zvýšení mezd a záruku pracovních podmínek. Dnes mají odbory také rozhodovat, zda podniknou podobnou akci i v sobotu a zda stávky rozšíří i na další letiště.

UFO požaduje pro více než 18 tisíc letušek a stewardů zvýšení mezd o pět procent. Aerolinky nabídly 3,5 procenta. Odbory se rovněž staví proti požadavku, aby personál, který bude přidělen k letišti v Berlíně, pracoval delší dobu za stejný plat. Nelíbí se mu rovněž přesun zaměstnanců do partnerských leteckých společností za nižší plat, který je součástí úsporného programu aerolinek, a využívání smluv na dobu určitou.

Stejně jako další přední aerolinky i Lufthansu trápí růst cen pohonných hmot, slabá poptávka, zpomalení ekonomického růstu a silná konkurence nízkonákladových aerolinek. Kvůli zlepšení ziskovosti plánuje Lufthansa do konce roku 2014 snížit náklady o 1,5 miliardy eur (37,3 miliardy korun). denně vypraví 1850 letů, převážně z Frankfurtu a Mnichova. Stávka může stát Lufthansu denně miliony eur, napsaly agentury AP a Reuters.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah