Stávka v Lufthanse bude pokračovat, v pondělí postihne přes 900 letů | E15.cz

Stávka v Lufthanse bude pokračovat, v pondělí postihne přes 900 letů

Stávka v Lufthanse
Stávka v Lufthanse
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stávka palubního personálu Lufthansy bude pokračovat i v pondělí, kdy kromě Frankfurtu nad Mohanem a Düsseldorfu nově zasáhne také letiště v Mnichově. Oznámil to dnes odborový svaz zaměstnanců palubního personálu, který chce podobnými akcemi posílit svou pozici při jednání s vedením aerolinek o pracovních a mzdových podmínkách. Cestující se musí připravit na četné výpadky spojů a na zdržení.

Pondělní protest začne v 04:30 SEČ - ve Frankfurtu a v Düsseldorfu potrvá do 23:00 SEČ a v Mnichově až do půlnoci. Na prvních dvou letištích se stávka bude týkat všech spojů Lufthansy na krátké a dlouhé vzdálenosti, na mnichovském letišti má protest postihnout veškeré plánované linky letecké společnosti.

Podle večerního sdělení Lufthansy pondělní stávka postihne 929 spojů, tedy bezmála třetinu z tří tisíc plánovaných letů na evropských i mezikontinentálních trasách. Protest v nějaké formě pocítí na 113 tisíc cestujících.

Zrušené lety do Prahy

Lufthansa také uvedla, že v pondělí budou mimo jiné zrušeny všechny čtyři pondělní linky z Frankfurtu do Prahy. Z Mnichova do české metropole byl zatím odvolán jen spoj s pravidelným odletem 11:30 SEČ; s dalšími třemi pondělními lety Mnichov-Praha zatím Lufthansa počítá. Plánován je i odpolední let z Düsseldorfu do české metropole, který však zajišťuje jedna z dceřiných společností Lufthansy - Eurowings -, kterých se stávka netýká.

Nynější protestní série začala v pátek a pokračovala v sobotu; dnes palubní personál fungoval normálně. Po pondělku však odboráři plánují přerušení práce i v dalších dnech. Zatím ale upřesnili jen své pondělní záměry - tato taktika má společnosti zkomplikovat snahu předem se připravit na výpadky konkrétních spojů.

Šéf odborového svazu Nicoley Baublies dnes prohlásil, že od minulého čtvrtka odboráři neměli oficiální kontakt s vedením Lufthansy a je proto těžké předvídat další vývoj.

Odbory slibovaly, že stávku přeruší, pokud Lufthansa přistoupí na jejich požadavky, zároveň ale ujišťují, že v protestu jsou připraveny pokračovat až do příštího pátku. „Naši klienti musí až do pátku včetně předpokládat, že jejich let s Lufthansou bude zrušen,“ varoval Baublies.

V pátek a v sobotu musely největší německé aerolinky zrušit přes 800 letů, převážně na krátké vzdálenosti, a stávka postihla 95 tisíc cestujících. Pokud budou odboráři stávkovat celý týden, půjde o nejdelší podobný protest v šedesátileté historii aerolinek, uvedla agentura Reuters.

Jednorázová prémie

Odbory mimo jiné požadují pro všechny stevardy a letušky Lufthansy jednorázovou prémii k platu ve výši 2000 eur (54 200 korun) a žádají zachování stávajícího programu penzijního pojištění, který chtějí aerolinky omezit.

Lufthansa se v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Ztráty z nejnovější stávky zatím společnost nevyčíslila.

Protesty zaměstnanců Lufthansy v posledním roce zesiluje snaha vedení aerolinek o snížení nákladů. Firma se obává, že při zachování současných nákladů nedokáže v budoucnu konkurovat nízkonákladovým dopravcům a blízkovýchodním leteckým společnostem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah