Stellantis kvůli nedostatku čipů omezil výrobu aut na Slovensku | E15.cz

Stellantis kvůli nedostatku čipů omezil výrobu aut na Slovensku

ČTK, luk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Slovenská továrna skupiny Stellantis kvůli nedostatku součástek omezila o víkendu výrobu automobilů, omezení potrvá nejméně i během pondělí. V neděli o tom informoval média mluvčí továrny Peter Švec. Skupina v závodě v západoslovenské Trnavě montuje vozidla Citroën C3 a Peugeot 208. Automobilový průmysl je hlavním motorem slovenské ekonomiky.

Omezení produkce slovenská továrna Stellantis zdůvodnila výpadkem dodávek polovodičových komponentů, který podle ní způsobila koronavirová krize u dodavatelů automobilky. V sobotu i dnes byla zastavena výroba shodně při jedné pracovní směně, v pondělí továrna ke stejnému kroku přistoupí ve dvou ze tří směn. O produkci v dalších dnech bude závod informovat později.

Problémy s dodávkami čipů dříve v tomto roce zaznamenaly i některé jiné světové automobilky. Nedostatek klíčové součástky pro elektronické systémy donutil snížit výrobu například firmy Volkswagen, General Motors, Ford, Renault, Toyota, Fiat Chrysler či Nissan.

Nedostatek čipů se v automobilovém odvětví začal projevovat na konci minulého roku. Nečekané oživení poptávky po autech se tehdy krylo s boomem spotřební elektroniky.

Slovenská továrna Stellantis (dříve Groupe PSA Slovakia) přerušila výrobu na zhruba dva měsíce loni na jaře, a to kvůli dopadům koronavirové nákazy. Tehdy ze stejných důvodů dočasně odstavily výrobní linky i slovenské závody dalších tří automobilek, a to korejské Kia, německého Volkswagenu a britského Jaguar Land Rover.

Do skupiny Stellantis se na začátku letošního roku sloučily automobilky Fiat Chrysler Automobiles a PSA.

Autor: ČTK, luk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah