SŽDC má nového ředitele, podnik povede Svoboda. Kolovratník: Líbí se mi jeho progresivní vize

Jiří Svoboda, SŽDC

Jiří Svoboda, SŽDC Zdroj: ČTK

ilustrační
2
Fotogalerie

Generálním ředitelem Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jmenovala správní rada dosavadního náměstka pro provozuschopnost dráhy Jiřího Svobodu. Nahradil Pavla Surého, který ke konci února rezignoval, informoval předseda správní rady Vladimír Novotný. Do konce září má nový šéf předložit plán na snížení celkového počtu vedoucích zaměstnanců SŽDC o tři procenta. 

Svoboda byl po Surého rezignaci pověřen řízením podniku. "Na základě vysoké odbornosti a dlouhodobých kladných zkušeností s prací pana náměstka Svobody jsme se rozhodli pro jeho jmenování do funkce generálního ředitele SŽDC," uvedl Novotný.

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) na začátku března uvedl, že nevidí smysluplné dělat výběrové řízení na nového generálního ředitele SŽDC a doporučil, ať podnik řídí právě Svoboda.

Svoboda by se podle svých slov chtěl více zaměřit na regionální tratě, nádražní budovy nebo revize IT systémů. "To jsou témata, ze kterých budou vycházet i mé první kroky," uvedl při jmenování.

Zvolení Svobody ohodnotil předseda sněmovního podvýboru pro dopravu a místopředseda dozorčí rady Státního fondu dopravní infrastruktury Martin Kolovratník (ANO) pozitivně.

"Je to dobrá zpráva, pan Svoboda působí kolem drah desítky let a organizaci zná odspodu. V odborné železničářské veřejnosti má vysoké renomé. Je tedy vidět, že se nejedná o politickou, ale odbornou nominaci. Líbí se mi jeho progresivní vize – zaměření na lokálky, které dosud nikdo neřešil, či modernizace IT systémů," řekl deníku E15 Kolovratník.  

Surého nástupce Svoboda nastoupil po maturitě v roce 1988 k tehdejším ČSD jako výpravčí. Od roku 1997 pracoval na pozicích vedoucího technické skupiny a technicko-ekonomického náměstka stanice Česká Třebová. Poté přesídlil do Pardubic, kde působil u Českých drah jako ekonomický náměstek, vedoucí finančně ekonomického útvaru a opět jako ekonomický náměstek u tamní Správy dopravní cesty.

Od roku 2006 byl Svoboda ředitelem kanceláře ekonomického náměstka generálního ředitele ČD a následně i SŽDC. V listopadu 2011 se stal na SŽDC ředitelem odboru nákupu a veřejných zakázek. Od července 2016 byl jmenován náměstkem generálního ředitele pro provozuschopnost dráhy.

Surý řídil SŽDC od května 2014, na funkci generálního ředitele rezignoval ke konci února. Podle tiskové zprávy SŽDC ho k tomu vedly osobní důvody. Surý se poté stal šéfem oblastního podniku SŽDC v Plzni.

SŽDC, pro kterou pracuje asi 17 tisíc lidí, spravuje celostátní i regionální tratě, jež vlastní stát. Od roku 2016 se stará také o nádraží, která koupila od Českých drah.