To Praha musí mít, říká o informačních obrazovkách v metru Hudeček | E15.cz

To Praha musí mít, říká o informačních obrazovkách v metru Hudeček

Nová trasa metra D by měla ulehčit hlavně „Céčku“
Nová trasa metra D by měla ulehčit hlavně „Céčku“
• 
ZDROJ: Jan Hrouda, Euro

Tereza Čapková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Malé informační obrazovky, které cestujícím metra hlásí, jaké je zrovna počasí, anebo třeba co se děje doma i ve světě, uchvátily v polské Varšavě pražského primátora Tomáše Hudečka. „To musíme mít taky!“, napsal na svůj twittrový účet. O nákupu podobných zařízení se podle něj povede s pražským dopravním podnikem diskuze.

Návrh už byl podle primátora několikrát na stole. „Ovšem vždy to zatím nebylo realizováno v důsledku možného vandalismu,“ sdělil serveru E15.cz Hudeček.

Kolik by nákup obrazovek stál a kdo by jej zaplatil zatím není jasné, dopravní podnik se nenalézá ve zrovna dobré finanční kondici. Na otázku, zda by se Praha na pořízení obrazovek nějak finančně podílela, primátor neodpověděl. Ani na to, čím by byly pro Pražany přínosem.

Podle mluvčího dopravního podniku Jiřího Štábla se jedná o technologicky i finančně poměrně náročný projekt, který by byl v podmínkách dopravního podniku realizovatelný do budoucna, ale bylo by potřeba najít případného investora. „Pokud by se o něm uvažovalo, jednoznačně musí být vyřešená finanční stránka,“ dodal Štábl. Ani on jednání s městem nevyloučil.

Na primátorovo prohlášení řada uživatelů twitteru reagovala kriticky. „Co se nejdřív soustředit na zásadnější problémy pražské MHD. Ale to nadšení pro obrazovky chápu,“ napsal například Jan Povýšil. „Úplně postačí pokrýt metro signálem a my už si ty informace v mobilech najdeme,“ uvedl Jan Urbánek.

Podle primátora Hudečka už se na zavedení mobilního signálu v metru pracuje. Počítá se s ním v nových částech podzemní dráhy. Pokrytí tunelů mezi novými stanicemi má sloužit zároveň jako pilotní projekt pro budoucí umístění vyzařovacích kabelů do tunelů celé sítě metra. Náklady se odhadují na stovky milionů korun. V současnosti je mobilní signál dostupný pouze ve stanicích.

Do Varšavy Hudeček odcestoval na dvoudenní návštěvu. V plánu bylo setkání s předními představiteli polské veřejné správy. Hovořit měli o bytové politice, městské dopravě, architektuře a územním plánování ve Varšavě. „Ve Varšavě mají lidé i samospráva obrovskou vůli a entusiasmus měnit své město k lepšímu, čemuž odpovídá i investiční aktivita a v neposlední řadě rozpočet s disponibilními zdroji,“ komentoval návštěvu primátor.

Autor: Tereza Čapková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah