Uber ve Francii dočasně končí | E15.cz

Uber ve Francii dočasně končí

Taxi v Paříži
Taxi v Paříži
• 
ZDROJ: Riggwelter via Wikimedia Commons (GFDL)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká firma Uber se rozhodla přerušit poskytování svého přepravního servisu ve Francii. Společnost, jejíž služby řidiči taxi vnímají jako nekalou alternativu k taxislužbě, se ve Francii potýkala s protesty, které často provázelo násilí. Francouzský nejvyšší soud ji už v květnu vyloučil z taxislužby.

Uber zákazníkům umožňuje spojit se prostřednictvím mobilní aplikace s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace, nazývaná UberPOP, slouží i jako taxametr a platební nástroj. „Rozhodli jsme se od 20:00 dnes večer přerušit službu UberPOP ve Francii, především abychom zajistili bezpečnost řidičů Uberu,“ uvedl podle francouzského listu Le Monde šéf francouzské odnože Uberu Thibaud Simphal.

Tradiční taxislužby obviňují americkou firmu z nekalé konkurence, protože její řidiči nemusejí plnit požadavky, které zákony a předpisy kladou na ně. Proti službě minulý týden stávkovali taxikáři po celé Francii. Prezident François Hollande v červnu prohlásil, že je pro úplný zákaz činnosti společnosti Uber. Podobně se vyjádřil ministr vnitra Bernard Cazeneuve, který činnost americké firmy považuje za nelegální.

V pondělí byli ve Francii zadrženi dva manažeři společnosti, která sídlí v Kalifornii. Úřady je obvinily z „podvodných obchodních praktik“. Firma naráží na problémy také v jiných evropských zemích, v Indii a v Číně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah