V Dubaji začne létat dron pro přepravu lidí. Unese metrákovou osobu a kufřík | e15.cz

V Dubaji začne létat dron pro přepravu lidí. Unese metrákovou osobu a kufřík

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Dubaji má začít od července pravidelně létat bezpilotní letoun, takzvaný dron, určený pro přepravu osob. Oznámil to dubajský úřad pro silnice a dopravu. Dron bude schopen přepravit cestujícího o váze do sto kilogramů a malé zavazadlo a doba letu je třicet minut, uvedla na internetových stránkách BBC.

Dron určený pro přepravu osob je čínský model eHang 184 a již uskutečnil testovací lety. Cestující si vybere cílovou destinaci na dotykové obrazovce. V letounu jinak nejsou žádné další ovládací prvky.

Jeho rychlost je až 160 kilometrů v hodině, i když podle úřadů jeho běžná rychlost bude sto kilometrů v hodině, a na jedno nabití baterie může uletět padesát kilometrů. Let dronu bude sledován z řídícího centra na zemi.

Vládce Dubaje šajch Muhammad bin Rašíd Maktúm v dubnu oznámil, že chce, aby se do roku 2030 zhruba čtvrtina všech cest s cestujícími po městě uskutečnilo vozy bez řidiče. V Dubaji již nyní jezdí elektrický minibus bez řidiče EZ10 vyráběný francouzskou EasyMile.

V říjnu Dubaj podepsala dohodu s firmou Hyperloop One o studii pro vybudování dráhy pro hyperloop, tedy systému bleskové osobní dopravy potrubím. Dráha by měla spojovat města Dubaj a Abú Zabí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah