Vlaky ČD Cargo loni přepravily o sedm procent méně zboží | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Vlaky ČD Cargo loni přepravily o sedm procent méně zboží

Vlaky ČD Cargo loni přepravily o sedm procent méně zboží
ČD Cargo
• 
ZDROJ: CD Cargo
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Vlaky nákladního železničního dopravce ČD Cargo, který je stoprocentně ve vlastnictví Českých drah, loni přepravily 73,27 milionu tun zboží. Meziročně to představuje pokles o sedm procent, absolutně o 5,43 milionu tun. Bez dalších podrobností to deníku E15 sdělila zástupkyně firmy Lada Hlaváčková.

Potvrdily se tak prognózy už z pololetí loňského roku, kdy tehdejší šéf firmy Gustav Slamečka (odcházel z ní na podzim) hovořil o výrazně klesajících objemech například u koksu nebo hnědého uhlí.

Výsledky firmy ještě nebyly zveřejněny, v prosinci se však hovořilo o provozní ztrátě zhruba 230 až 250 milionů korun. Účetní ztráta ale bude zřejmě výrazně vyšší a přiblíží se dvěma miliardám. Důvodem je přecenění majetku, který byl do firmy při jejím vzniku vložen, přitom byl ale výrazně nadhodnocen.

Letošní rok bude pro přežití ztrátového státního dopravce klíčový. Mimo jiné se bude rozhodovat o osudu takzvaných jednotlivých zásilek, které společnost táhnou ekonomicky ke dnu, a v této souvislosti i o propuštění tisíců zaměstnanců. Záchranou může být výrazné snížení poplatku za používání kolejí.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!