Draslovka koupí podnik na výrobu kyanidu v Jihoafrické republice. Chce posílit export

Draslovka

Draslovka Zdroj: Draslovka

Draslovka
Draslovka
3
Fotogalerie

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí od společnosti Sasol South Africa Limited podnik na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice za 2,23 miliardy korun. Jde o první velkou investici společnosti Draslovka na africkém kontinentu, která je součástí jejích plánů mezinárodní expanze, informoval dnes mediální zástupce firmy Vít Kurfürst.

Firma chce investovat dalších 50 milionů dolarů (asi miliardu korun) do modernizace závodu, jeho rozšíření. "Tato akvizice umožní společnosti Draslovka nejen lépe sloužit jihoafrickému těžebnímu a souvisejícímu průmyslu, ale v dlouhodobějším horizontu i posílit jihoafrický export a zajistit lepší přístup k předním zemědělským materiálům společnosti Draslovka," uvedl generální ředitel společnosti Draslovka Pavel Brůžek.

Draslovka Holding a.s. je soukromá holdingová společnost se sídlem v České republice, která se zabývá speciálními chemickými látkami a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny.

Draslovka má více než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a chemií HCN a specializuje se na výrobu plně syntetického a vysoce čištěného kapalného HCN, který prochází dalším zpracováním pro použití v různých navazujících produktech od těžebního průmyslu až po zemědělství. Společnost Draslovka usiluje o to, aby se stala předním světovým hráčem ve výrobě kyanidů pro použití v syntéze, těžbě a průmyslových a zemědělských aplikacích.

Skupina ročně vyrobí a prodá přes 30 tisíc tun látek na bázi kyanidů a zhruba 44 tisíc tun dalších chemikálií. Produkty kyanidové chemie zajišťují zhruba tři čtvrtiny ročního obratu Draslovky. V posledních letech se obrat firmy pohyboval kolem 80 milionů dolarů (zhruba 1,8 miliardy korun). Samotná mateřská společnost Draslovka Holding za poslední čtvrtletí roku 2018 spolu s celým rokem 2019 utržila 42,7 milionu korun.

Společnost Draslovka působí v Jihoafrické republice již téměř deset let prostřednictvím své jednotky Draslovka Services South Africa, která dříve působila pod značkou Agri-Soil, sídlí ve Stellenboschi a operuje ve všech jihoafrických provinciích.

Kyanidy jsou látky složené z uhlíku a dusíku (CN), které se v přírodě hojně vyskytují. Tyto látky na bázi CN mají široké využití v hornictví, zemědělství, automobilovém průmyslu, při galvanickém pokovování a povrchové úpravě, jako farmaceutické meziprodukty, které se používají při výrobě mnoha výrobků denní potřeby.