Ekonomický růst Indie budí pochybnosti, čísla vycházejí z nepřesných údajů | E15.cz

Ekonomický růst Indie budí pochybnosti, čísla vycházejí z nepřesných údajů

Ekonomický růst Indie budí pochybnosti, čísla vycházejí z nepřesných údajů
Sídlo indické vlády
• 
ZDROJ: Laurie Jones via Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Zdeněk Pečený

Podle oficiálních údajů indická ekonomika loni rostla o omračujících 7,3 procenta. Toto číslo je ale založeno na nepravidelných šetřeních a hrubých odhadech.

Loňský hospodářský růst největší světové demokracie překonal všechny významné ekonomiky včetně té čínské. Stejně jako u ní se ale nyní i u Indie objevují pochybnosti nad spolehlivostí oficiálních statistik. Ty mohou být u rozvíjejících se zemí zavádějící i v situaci, kdy zrovna neukazují nejlepší ekonomický růst na světě. O to větší pochybnosti budí v časech, kdy se takovým růstem chlubí.

Miniaturní firmy, které pracují pouze s hotovostí

Indie rozhodně není snadno měřitelná. Většina firem je miniaturních, nikde neregistrovaných a operujících pouze s hotovostí.
Většina zaměstnanců není v účetnictví evidována. Nepříliš časté vládní průzkumy jsou tak jen odhadem toho, jakou ekonomickou hodnotu krámky v postranních uličkách, venkovní trhy a další cashové části ekonomiky skutečně přidávají.

In GDP Annual Growth Rate

HDP v Indii: odhad, nikoliv ukazatel

Na rozdíl od ukazatelů čínského ekonomického růstu se analytici u indického nedomnívají, že by byl politicky manipulován. Přesto by podle nich měl nést varovný nápis: „Brát s rezervou“. „HDP v Indii je více než v jiných ekonomikách spíše pouhým odhadem než ukazatelem,“ uvedl nedávno pro deník Wall Street Journal Neelkanth Mishra z bombajské pobočky Credit Suisse.

Mlha, která zahaluje indický ekonomický růst, znamená řadu problémů pro analytiky a politické lídry. Indická centrální banka, která navzdory silnému vykazovanému růstu cítí, že ekonomice dochází dech, snížila základní úrokovou sazbu od počátku loňského roku již pětkrát.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!