Ekonomika eurozóny zrychlila, meziročně vzrostla o 1,6 procenta | E15.cz

Ekonomika eurozóny zrychlila, meziročně vzrostla o 1,6 procenta

Výroba v IG Watteeuw
Výroba v IG Watteeuw
• 
ZDROJ: fca.be

ČTK

Meziroční růst eurozóny byl ve čtvrtém čtvrtletí podle zpřesněných údajů o něco vyšší, než se dosud uvádělo. Evropský statistický úřad Eurostat uvedl, že hrubý domácí produkt (HDP) v závěru roku vykázal růst o 1,6 procenta místo doposud uváděných 1,5 procenta. Mezičtvrtletní růst potvrdil na 0,3 procenta.

Hlavním zdrojem růstu v posledních třech měsících loňského roku byly investice do vybavení a staveb. Růst mírně podpořily i výdaje domácností a vládní spotřeba. Naopak zahraniční obchod snížil HDP o 0,3 procentního bodu, protože dovoz rostl rychleji než vývoz.

V celé Evropské unii hrubý domácí produkt mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 procenta a meziročně o 1,8 procenta. Mezičtvrtletní růst úřad zpřesnil směrem vzhůru o 0,1 procentního bodu.

Za celý loňský rok HDP eurozóny stoupl o 1,6 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z 0,9 procenta v roce 2014. V celé EU se růst zvýšil na 1,9 procenta z předloňských 1,4 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.