Ekonomika se snadno zadýchává. Změnit to nebude snadné | E15.cz
Štítek Premium

Ekonomika se snadno zadýchává. Změnit to nebude jednoduché, říká bývalý radní ČNB Benda

Jaroslav Krejčí

Jaroslav Krejčí

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Tuzemská ekonomika ztratila potenciál na dlouhodobě udržitelné vyšší tempo růstu, řekl v rozhovoru pro deník E15 bývalý člen bankovní rady České národní banky a nyní hlavní ekonom ING Bank Vojtěch Benda. A dodal, že změnit to nebude snadné, mimo jiné proto, že investice do inovací jsou čím dál nákladnější. 

„Firmy by chtěly inovovat, ale jsme v situaci, kdy jsou investice poměrně drahé. Český průmysl již je poměrně sofistikovaný a posun k vyšší produktivitě je nákladný a bude trvat roky,“ uvedl Benda. 

Ekonomický růst může podle Bendy podpořit vláda, a to například podporou vzdělávání a školství. „Aby tady fungovala velmi dobrá nabídka vzdělání navázaná na poptávku na trhu práce. Což si myslím, že nyní není pravidlem,“ poznamenal. 

V rozhovoru se někdejší centrální bankéř vyjadřuje také k měnové politice – bankovní rada včetně guvernéra Aleše Michla se v současném složení podle něj svým postojem hlásí k předchozímu razantnímu zpřísnění úrokových sazeb. K němu přistoupila v předchozím složení bankovní rada vedená ještě guvernérem Jiřím Rusnokem ve snaze tlumit silné inflační tlaky.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery