Národní pavilon na EXPO si prohlédl předseda japonské vlády. Šlo o první, který navštívil
Výstaviště EXPO 2025 se otevřelo prvním návštěvníkům. Zatím jen zkušebně, přesto o víkendu přivítalo zhruba devadesát tisíc osob. Český národní pavilon pak jako vůbec první stavbu tohoto druhu navštívil japonský předseda vlády Shigeru Ishiba. Kromě něj jím prošlo zhruba deset tisíc lidí. Během pár hodin se také prodalo 1200 piv.
„Premiér vyzdvihl architektonickou náročnost stavby a vyjádřil přesvědčení, že se český pavilon stane oblíbeným cílem návštěvníků z celého světa. Na závěr si pochutnal na tradiční české kuchyni během oběda v CTP Lounge na střeše pavilonu, čímž zakončil svou návštěvu,“ uvedl generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška. K obědu se servírovala kulajda, plněné knedlíky s uzeným masem, buchtičky se šodó a Plzeňský Prazdroj.
Na návštěvu premiéra doprovodil i president japonské stavební společnosti Daisue Kazunori Murao a český honorární konzul v Sakai Kazumasa Kuzumura. V rámci návštěvnické cesty zanechal předseda vlády na památku na zdi svůj podpis a nakreslil pro návštěvníky oblíbenou japonskou postavičku Oba Q.
Řada účastnických zemí své pavilony o víkendu neotevřela, protože ještě neproběhla kolaudace nebo neobdržela kolaudační rozhodnutí, případně pokračovala s přípravami na otevření. Česko jej obdrželo v minulém týdnu a je v první polovině zemí, která má pavilon zkolaudovaný.