Arca tlačí investora Krúpu ke zdi. Převzala skupinu nesoucí jeho jméno

Arca capital, logo

Arca capital, logo Zdroj: E15 Michael Tomeš

Pavol Krúpa
2
Fotogalerie

Skupina Arca Capital převzala kontrolu nad společností KGI Global Investments (KGI). Důvodem tohoto kroku je nezaplacení kupní ceny ze strany bývalého spolumajitele Arcy Pavola Krúpy, který společnost v roce 2018 odkoupil. Oznamila to Arca s tím, že se nyní Krúpa ke KGI nehlásí.

S ohledem na zapojení KGI do možné trestné činnosti včetně vydírání na území USA byl v této společnosti ve spolupráci s partnery zahájen forenzní audit. Jeho cílem je shromáždění důkazů o této činnosti. Skupina Arca již avizovala, že americkým úřadům při vyšetřování nekalé činnosti Krúpy poskytne součinnost.

„Již dříve jsme dali jasně najevo, že se podobné praktiky naprosto neslučují s podnikáním skupiny Arca. Sami jsme terčem podobných útoků již několik měsíců. Jsme připraveni poskytnout součinnost orgánům činným v trestním řízení nejen na území ČR, Slovenska i Spojených států,“ uvedl majoritní akcionář skupiny Arca Rastislav Velič.

Krúpa se proti krokům svého bývalého obchodního partnera Veliče ostře vymezil. „KGI nevlastním a tak mi nemají co převzít. Pravděpodobně se snaží převzít podvodem společnost KGI, kde mají přistát stovky milionů korun z vypořádání AM trustu,“ reagoval Krúpa. 

Proti bývalému spolumajiteli Arca Capital Krúpovi je u federálního soudu v Jižní Karolíně vedeno soudní řízení ve věci vydírání podnikatele Zdeňka Bakaly. Ten od Krúpy požaduje více než 76 milionů dolarů jako náhradu způsobené škody a právního zastoupení. V době, kdy mělo dojít ke spáchání skutků, řídil Krúpa společnosti KGI a Arca Capital Bohemia, a existuje tak podezření, že svým jednáním poškodil i celou skupinu Arca Capital, upozornil Velič.

Z veřejně dostupných zdrojů, jakož i ze samotného dosavadního řízení před federálním soudem podle něj vyplývá, že Krúpa měl za ukončení agresivní a štvavé kampaně, jejíž součástí byly výhrůžky, šikanózní maily, placené demonstrace i maření podnikatelských aktivit, požadovat 500 milionů korun.

Audit se soustředí také na celkové obchodní aktivity KGI. Od roku 2018, kdy společnost převzal Krúpa, totiž tato společnost a její dceřiné firmy vydávaly dluhopisy v objemu stovek milionů korun. A tyto závazky nejsou vypořádané. Společnost tak pravděpodobně skončí v insolvenci, míní Arca.

Vrchní soud v Praze zastavil loni 28. prosince insolvenční řízení vůči společnosti Arca Investments, zahájené v polovině září 2020. Podle soudu totiž není ČR hlavním působištěm Arcy, české soudy proto nejsou příslušné případ řešit. Česko-slovenská skupina Arca Capital však nyní přesto žádá pražský městský soud o zahájení nového řízení o povolení reorganizace své mateřské společnosti Arca Investments, a to na základě vlastního návrhu.