Krúpa odvrací insolvenci kvůli směnkám Arky Investments. Zfalšovali mé podpisy, brání se

Pavol Krúpa čelí insolvenčnímu řízení kvůli směnkám společnosti Arca Investments.

Pavol Krúpa čelí insolvenčnímu řízení kvůli směnkám společnosti Arca Investments. Zdroj: Krupa Global Investments a.s.

Insolvenční řízení kvůli směnkám Arca Investments řeší také její většinový akcionář Rastislav Velič
Arca Capital dluží kolem 19 miliard korun.
3
Fotogalerie

Krajský soud v Praze vyhlásil insolvenční řízení s investorem Pavlem Krúpou, a to kvůli směnce zkrachovalé společnosti Arca Investments. Část směnek této firmy, z níž Krúpa oficiálně odešel v roce 2018, nese jeho podpis coby ručitele. Krúpa tvrdí, že podpisy někdo zfalšoval. Insolvenčnímu řízení čelí od podzimu i většinový akcionář Arky Rastislav Velič. Krúpa a Velič se vzájemně obviňují z poškozování skupiny a neplnění závazků. 

Insolvenční návrh na Krúpu podal podnikatel ze Zlínska Lumír Zezulka. „Podání návrhu na insolvenci je logickou reakcí na skutečnost, že pan Krúpa se dlouhodobě vyhýbá řešení svých závazků,“ řekl Zezulkův advokát Jan Hladký z kanceláře Hladký Legal. 

Krúpa označil insolvenční návrh za dílo svého bývalého partnera z Arky Rastislava Veliče. „Snaží se na základě mých zfalšovaných podpisů na směnkách a dalších listinách získat neoprávněný prospěch,“ tvrdí Krúpa. Současně dodal, že na Zezulku i Veličovu skupinu podá trestní oznámení. 

„Rádi dáme k dispozici soudu a policii originál směnky k posouzení pravosti podpisu. V trestněprávní rovině jde o záležitost managementu Arky a pana Krúpy, kteří by našeho klienta vystavením směnky s falešným ručitelem podvedli,“ doplnil advokát Hladký. 

V červenci 2018 podle dokumentu zveřejněného v insolvenčním rejstříku uzavřel Zezulka s Arkou Investments rámcovou dohodu o investiční spolupráci a o vystavení bianko směnek. „Dohodu svým podpisem opatřil také dlužník (Pavol Krúpa – pozn. red.),“ stojí v insolvenčním návrhu. Samotná roční směnka na částku 13,8 milionu korun byla vystavena v červenci 2019. Splatná měla být o rok později. 

Připojení k insolvenčnímu návrhu na Krúpu zvažují i další držitelé směnek. „Předpokládám, že se moji klienti přidají v příštích dnech,“ sdělil advokát Pavel Korman, který část věřitelů zastupuje. 

Arca Investments má 1889 věřitelů, kterým dluží 18,6 miliardy korun. Celkem 84 procent závazků tvoří vydané směnky. Podle skupiny založené na Slovensku byla většina směnek prodána v České republice. Právě o místu konání insolvenčního „monstrprocesu“ nyní rozhodují soudy.