Bance UBS by prý ve Francii mohla hrozit pokuta 6,3 miliardy dolarů | E15.cz

Bance UBS by prý ve Francii mohla hrozit pokuta 6,3 miliardy dolarů

Bance UBS by prý ve Francii mohla hrozit pokuta 6,3 miliardy dolarů
ilustrační foto
• 
ZDROJ: twicepix,Flickr, Creative Commons

ČTK

Pokuta až 6,3 miliardy dolarů, tedy 137 miliard korun by mohla hrozit největší švýcarské bance UBS, pokud bude shledána vinnou z usnadňování daňových úniků a praní špinavých peněz ve Francii. Napsal to švýcarský list Le Temps. Francouzský soud již bance nařídil složit záruku 1,1 miliardy eur na uhrazení případné pokuty v tomto případu.

Podle právního spisu, jenž prý měl švýcarský list k dispozici, by banka mohla čelit pokutě až pět miliard eur. UBS je podezřelá, že svým švýcarským pracovníkům umožňovala v rozporu se zákony získávat bohaté klienty ve Francii a nabízet jim otevření tajných účtů ve Švýcarsku. Také prý zavedla zvláštní systém účetnictví, aby zakryla pohyby kapitálu mezi Francií a sousedním Švýcarskem.

Banka tato obvinění popírá. Zveřejnění dokumentu označila za nezodpovědné a zopakovala, že výchozí bod, o který se opírají veškeré výpočty v této věci, je smyšlený a není postaven na faktech. Akcie UBS během dne nejdříve klesly až o více než tři procenta, ztráty ale později částečně smazaly. UBS se proti rozhodnutí francouzského soudu ohledně platby záruky odvolala. Neuspěla, v září ale uvedla, že se odvolá znovu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!