Bance UBS hrozí ve Francii pokuta ve výši 3,7 miliardy eur. Údajně napomáhala daňovým únikům | E15.cz

Bance UBS hrozí ve Francii pokuta ve výši 3,7 miliardy eur. Údajně napomáhala daňovým únikům

Bance UBS hrozí ve Francii pokuta ve výši 3,7 miliardy eur. Údajně napomáhala daňovým únikům
UBS
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Francouzská prokuratura požaduje u soudu v Paříži rekordní pokutu 3,7 miliardy eur (téměř 96 miliard korun) pro švýcarskou banku UBS za to, že pomáhala majetným Francouzům s daňovými úniky. Odškodné 1,6 miliardy eur požaduje advokát zastupující francouzskou vládu, banka tak může být nucena zaplatit až 5,3 miliardy eur. Uvedla to agentura Bloomberg.

Banka, kterou prokurátoři vyšetřovali sedm let, byla obviněna z nelegálních služeb klientům a z praní peněz pocházejících z daňových podvodů. Jednání o urovnání sporu bylo zastaveno.

"UBS úmyslně držela, manipulovala a spravovala účty pro lidi, kteří se vyhýbali placení daní," uvedl prokurátor Serge Roque.

Těm, kteří byli usvědčeni z praní špinavých peněz, může být podle francouzských zákonů uložena pokuta ve výši poloviny takto legalizovaného objemu peněz. Prokuratura odhaduje, že klienti UBS před francouzskými daňovými orgány ukryli několik miliard eur.

UniCredit ve čtvrtletí klesl zisk o 99 procent, sráží jej odpisy v Turecku

UBS obvinění odmítá. Pro šest jejích vedoucích a bývalých vedoucích pracovníků francouzská prokuratura požaduje podmíněné tresty vězení od šesti do 24 měsíců a pokuty od 50 tisíc do 500 tisíc eur, informovala agentura Reuters.

Jde o jeden z řady právních problémů, kterým UBS čelí od začátku finanční krize před deseti lety, včetně pokuty 1,5 miliardy dolarů (34 miliard korun) z roku 2012 za manipulaci s klíčovou londýnskou úrokovou sazbou LIBOR. Ta je globálně využívanou sazbou, od níž se odvozují úroky pro značné množství soukromých i veřejných transakcí.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!