Bankovní rada ČNB nechala úrokové sazby beze změny | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Bankovní rada ČNB nechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada ČNB nechala úrokové sazby beze změny
Česká národní banka
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Bankovní rada České národní banky dnes ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na dvou procentech. 

Důvodem dnešního rozhodnutí je podle ekonomů především nejistý vývoj v zahraničí. „Vzhledem k přetrvávajícím rizikům ohledně vývoje v zahraničí není dnešní rozhodnutí překvapením. Ačkoli data z tuzemské ekonomiky v posledních měsících překvapila mírně pozitivně, stejně tak inflace rostla rychleji, vývoj v zahraničí zůstává nadále zatížen řadou nejistot. V takovém prostředí je pro ČNB nejlepší strategií vyčkávat,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Stabilita úrokových sazeb je i podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zcela adekvátním rozhodnutím. „ČNB je v situaci, kdy po dvouleté sérii zvyšování úrokových sazeb nemá důvod s dalšími kroky spěchat,“ uvedl.

Dluhy českých domácností u bank v červnu stouply na 1,693 bilionu

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zasedání bankovní rady se zúčastnilo všech sedm jejích členů. Tisková konference po jednání rady začne ve 14:15, kde guvernér ČNB Jiří Rusnok oznámí důvody dnešního rozhodnutí a představí novou makroekonomickou prognózu.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!