UniCredit Bank: Bohatí klienti budou až ti od vkladu milion euro | e15.cz

Bohatí klienti budou až ti od vkladu milion euro. Banka UniCredit opravila chybné vyjádření

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Italská banka UniCredit, jeden z největších finančních domů v Evropě, opravila své tvrzení z minulého týdne, kdy podle všeho špatně citovala svého šéfa Jeana-Pierra Mustiera. Ten uvedl, že banka chce negativní úrokové sazby, které jsou rozšířeny na mezibankovním trhu v eurozóně, převést v rámci svého podnikání na své „bohaté“ klienty. Tedy ty s vklady nad sto tisíc eur (asi 2,6 milionu korun). Nyní však k částce jedna nula přibude a novinka tak bude platit pouze pro ty, jejichž vklad bude milion euro (zhruba 25,8 milionu korun) a vyšší. Novinka má platit od příštího roku. Na vývoj v této věci upozornila agentura Reuters

Vyjádření Jeana-Pierra Mustiera vyvolalo negativní odezvu a novinku kritizovaly například italské bankovní odbory. Chystal se dokonce soudní proces. Krok italské banky chtěla napadnout skupina na ochranu spotřebitelů Codacons. 

Vše je ale nakonec jinak. Podle mluvčího banky, který upravil původní výroky šéfa UniCredit, se negativní úrokové sazby budou týkat pouze těch klientů, kteří mají na účtu přes jeden milion eur. Takových je zhruba 0,1 procenta. Stejně jako před týdnem Mustier však mluvčí uvedl, že banka těmto klientům nabídne alternativní způsoby investování.

Mezi banky, které zpoplatní vklady movitých klientů, se od listopadu zařadí švýcarská banka UBS. Pokud si klienti u této banky uloží více než dva miliony švýcarských franků (zhruba 43 milionů korun), bude tato částka spojena s úrokovou sazbou mínus 0,75 procenta. 

Evropské banky již delší dobu zápasí s nízkými nebo až negativními úrokovými sazbami. Jejich prostřednictvím usiluje o podpoření ekonomiky v eurozóně Evropská centrální banka. 

Ta v září dokonce posunula depozitní sazbu více do záporných hodnot na -0,5 procenta. To v konečném důsledku pro banky znamená, že musí za držení svých vkladů platit.

UniCredit Bank je největší bankou v Itálii. Zároveň je také největší bankou v Rakousku a výrazný podíl má i na trzích ve východní Evropě. Agentura Bloomberg uvedla, že banka generuje téměř 50 procent svých tržeb v Itálii. Zhruba dvacet procent pak v Německu, devět procent v Rakousku a přibližně 22 procent v ostatních Evropských zemích. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah