Británie chce prodat „zelenou banku“. Cena může přesáhnout miliardu liber | E15.cz

Británie chce prodat „zelenou banku“. Cena může přesáhnout miliardu liber

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: pinkas martin/euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vláda Velké Británie řeší, jak se zbavit podílu ve státní bance Green Investment Bank (GIB), která investuje do infrastrukturních projektů spojených se zelenou energií a životním prostředím. Podrobnosti chystané privatizace, včetně velikosti odprodávaného podílu, vláda neupřesnila. Podle médií by mohla prodat podíl až 70 procent. Cena by v takovém případě mohla přesahovat miliardu liber (přes 38 miliard korun).

Británie zelenou banku ustavila v roce 2012. Banka od té doby investovala asi dvě miliardy liber do 50 projektů za více než osm miliard liber (přes 305 miliard korun).

Částečná privatizace umožní přilákat další kapitál a zbaví banku omezení, která plynou ze společných unijních pravidel o státní pomoci, uvedl podle agentury Reuters britský ministr obchodu Sajid Javid.

Krok spadá do plánů nové britské vlády prodat část státního majetku, a snížit tak schodek veřejných financí. V úterý ministerstvo financí oznámilo, že vláda snížila na méně než 17 procent podíl v zestátněné bankovní skupině Lloyds Banking Group, kterou stát zachraňoval během globální finanční krize.

Někteří kritici tvrdí, že prodej podílu v zelené bance je „lehkovážný“. Vyjádřili také pochybnosti nad tím, jak vážně to vláda myslí s podporou ekonomiky s nízkými emisemi oxidu uhličitého. Londýn tento měsíc rovněž oznámil, že proti původním plánům zruší všechny nové dotace na pevninské větrné parky o rok dříve.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah