Britská centrální banka by mohla rozšířit stimulační opatření | E15.cz

Britská centrální banka by mohla rozšířit stimulační opatření

šéf Bank of England Mark Carney
šéf Bank of England Mark Carney
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Britská centrální banka během léta zřejmě přikročí k dalším opatřením na podporu domácí ekonomiky, jejíž vyhlídky se po rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii zhoršily. Prohlásil to guvernér banky Mark Carney. Britská libra poté výrazně oslabila vůči americkému dolaru, zatímco britské akcie rozšířily své zisky.

„Výhled ekonomiky se zhoršil a během léta bude pravděpodobně zapotřebí určité uvolnění měnové politiky,“ uvedl Carney ve svém projevu. Centrální banka by tak podle agentury AP mohla přikročit k dalšímu snížení své základní úrokové sazby, která se již nyní nachází na rekordním minimu 0,5 procenta.

Carney dále uvedl, že představitelé centrální banky posoudí situaci na svém zasedání 14. července a připraví nové ekonomické prognózy.

Libra na Carneyho výroky reagovala propadem až na 1,3245 USD z předchozích 1,3432 USD. Oproti středečnímu závěru tak ztrácela téměř procento a přiblížila se k 31letému minimu 1,3122 USD, na které v důsledku obav ohledně brexitu sestoupila v pondělí. Carneyho prohlášení naopak pomohlo britským akciím, jejichž hlavní index FTSE 100 si připisuje přes dvě procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah