Britská vláda odkládá prodej bank Lloyds a RBS, kvůli rozkolísaným trhům | E15.cz

Britská vláda odkládá prodej bank Lloyds a RBS, kvůli rozkolísaným trhům

Britská vláda odkládá prodej bank Lloyds a RBS, kvůli rozkolísaným trhům
Jedna z londýnských poboček banky Lloyds
• 
ZDROJ: Štěpán Bruner, E15

ČTK

Britská vláda zrušila plány na letošní prodej podílů v bankovních společnostech Royal Bank of Scotland a Lloyds Banking Group. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké ministerstvu financí. Vláda tak podle nich reaguje na výsledek čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, což vyvolalo výkyvy na finančních trzích a nejistotu ohledně dalšího ekonomického vývoje.

Ministerstvo financí plánovalo, že letos přikročí k dalšímu snížení svých podílů v těchto bankách, které získalo v rámci záchrany bankovního sektoru v době světové finanční krize. Prodejem akcií bank chtělo letos získat devět miliard liber (292 miliard korun). Výkyvy na trhu a ekonomická nejistota po referendu však přiměly vládu tyto plány odložit minimálně na příští rok, uvedly zdroje.

Ministerstvo financí se podle Reuters připravuje na delší období výkyvů na finančních trzích, kvůli kterým bude těžké posoudit, zda by prodej podílů přinesl daňovým poplatníkům patřičný výnos.

S&P splnila hrozbu, odebrala Británii špičkový rating

Ministerstvo v současnosti vlastní 73 procent akcií RBS a devět procent akcií Lloyds. Cena akcií obou bank na burze zaznamenala v uplynulých dvou obchodních seancích nejprudší pokles od světové finanční krize.

Britské vládě se zatím podařilo získat zpět jen zhruba polovina ze 133 miliard liber, které na záchranu bank vynaložila.

Autor: ČTK
 

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!