Buffettově Berkshire Hathaway klesl kvůli Tesku meziroční zisk | E15.cz

Buffettově Berkshire Hathaway klesl kvůli Tesku meziroční zisk

Warren Buffett
Warren Buffett
• 
ZDROJ: CTK/ABACA/Lionel Hahn

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta se ve třetím čtvrtletí po odpisu investic do britské maloobchodní skupiny Tesco snížil meziročně o devět procent na 4,6 miliardy dolarů (zhruba 102 miliard korun). Provozní zisk i celkové výnosy ale výrazně vzrostly, sdělila společnost v noci na dnešek.

Berkshire odepsala z hodnoty svých investic do Teska za třetí čtvrtletí 678 milionů dolarů a výrazně snížila svůj podíl v této firmě. Britský podnik nyní úřady vyšetřují kvůli účetním nesrovnalostem a akcie firmy letos prudce klesají. Buffett minulý měsíc prohlásil, že jeho investice do britského řetězce byla velkou chybou.

Meziroční porovnání zkreslily jednorázové zisky 1,2 miliardy dolarů z loňského třetího čtvrtletí, které si Berkshire připsala z akvizic během finanční krize. V posledním čtvrtletí ale měla z investic naopak ztrátu 107 milionů dolarů.

Provozní zisk si firma vylepšila o 29 procent a překonala tím odhady analytiků oslovených agenturou Reuters. Výnosy společnosti stouply o deset procent na 51,2 miliardy dolarů. Výrazně se zvýšily příjmy pojišťovací divize.

Přes 80 společností

Berkshire Hathaway ovládá více než 80 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích od maloobchodu přes pojišťovnictví po železniční dopravu a energetiku. Vlastní rovněž významné podíly v řadě známých firem, jako je Coca-Cola, IBM anebo American Express. V říjnu společnost ohlásila záměr vstoupit do automobilového sektoru.

Buffett si díky svým úspěšným investicím vysloužil přezdívku „věštec z Omahy“. Podle posledního vydání žebříčku časopisu Forbes je druhým nejbohatším Američanem s majetkem 67 miliard dolarů.

Tesco dostává jednu ránu za druhou, bát se ale musí i konkurence

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah