Bývalý tajemník Českých drah pracuje na projektu Železniční banky | E15.cz

Bývalý tajemník Českých drah pracuje na projektu Železniční banky

Jan Veverka
Jan Veverka
• 
ZDROJ: CTK

Jan Pavec

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Švýcarská investiční skupina Touzimsky Kapital českého byznysmena Jana Veverky se točí kolem finančního sektoru. Její dceřiná společnost Genoa Finance si zaregistrovala ochrannou známku na logo a název Železniční banka. Skupina je známá díky investicím do reklamní společnosti BigBoard a internetového vyhledávače letenek Skypicker.

„Počítáme něco pro jednoho našeho klienta‎. Tohle s tím souvisí v případě, že by chtěl ve svém projektu pokračovat. Víc vám k tomu nemůžu říct,“ napsal serveru E15.cz Veverka, bývalý tajemník dřívějšího generálního ředitele Českých drah Petra Žaludy. „Nevím o tom,“ odpověděl Veverka na dotaz, jestli o bankovní licenci neprojevila zájem sama Genoa Finance.

Více nemůže prozradit ani Česká národní banka. „Neinformujeme veřejnost o subjektech, které projevily zájem požádat o bankovní licenci. V okamžiku, kdy je podána, nesdělujeme informace z probíhajícího správního řízení,“ řekla E15.cz Kateřina Bartůšková z odboru komunikace ČNB. Povinnost mlčenlivosti končí až v případě povolení činnosti.

Společnost Genoa Finance má v Česku a na Slovensku od června 2014 povolení zprostředkovávat služby belgické pojišťovny Inter Partner Assistance. Jejím jednatelem byl do ledna letošního roku Veverkův dlouholetý přítel Ondrej Páleník, bývalý předseda Správy státních hmotných rezerv a šéf Vojenského zpravodajství. Do mediální pozornosti se dostal kvůli kauze Nagyová. S Veverkou nadále podniká v bezpečnostní agentuře Uton Security.

Železniční banka. Přihlášená ochranná známka společnosti Genoa Finance Autor: UPV.cz
Přihlášená ochranná známka společnosti Genoa Finance (Zdroj: upv.cz)

Současným jednatelem Genoa Finance je šestadvacetiletý Jan Pekař, který byl podle svého profilu na sociální síti Linkedin v letech 2011 až 2013 poradcem pražského primátora Bohuslava Svobody. Podle serveru Novinky byl primátorovým blízkým spolupracovníkem i většinový vlastník Touzimsky Kapital Veverka.

Řídícím partnerem skupiny je Irena Valentová. Loni do ní vstoupil bývalý manažer společností Cisco Systems nebo ČD – Telematika Juraj Rakovský a na začátku letošního roku se partnerem stal i zmiňovaný Jan Pekař.

V portfoliu má pětinové podíly v reklamní firmě Big Board a rychle rostoucím internetovém vyhledávači letenek Skypicker. V tom má podíl i bývalý generální ředitel ČEZu Martin Roman. Spolu s ním má Veverka majetkovou účast i ve společnosti Smart Software vyrábějící online pokladní systémy. Právě ty bude potřebovat po zavedení elektronické evidence tržeb každý živnostník v České republice.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah