Česká spořitelna poskytla o třetinu více hypoték, zisk ale klesl o šest procent | E15.cz

Česká spořitelna poskytla o třetinu více hypoték, zisk ale klesl o šest procent

Budovy České spořitelny v Praze
Budovy České spořitelny v Praze
• 
ZDROJ: siebert martin/euro

ČTK

Konsolidovaný čistý zisk České spořitelny v pololetí klesl meziročně o 5,9 procenta na 7,3 miliardy korun. Banka poskytla za pololetí meziročně o třetinu víc hypoték a získala tím vedoucí postavení na trhu. Objem nových spotřebitelských úvěrů vzrostl o desetinu.

„Pokles (čistého zisku) je negativně ovlivněn zaúčtováním rezervy na odhad ročního povinného příspěvku do Rezolučního fondu za rok 2015 ve výši 444 milionů korun,“ uvedla spořitelna.

Objem nových spotřebitelských úvěru vzrostl na 13,6 miliardy korun a objem hypoték na 23,3 miliardy korun. Ve druhém čtvrtletí vzrostl objem hypoték téměř o polovinu (47 procent). Ani rostoucí objemy úvěrů však nedokázaly vyrovnat negativní dopad nízkých úrokových sazeb, provozní zisk proto klesl na 10,9 miliardy korun z loňských pololetních 11,5 miliardy korun.

„I když čelíme velmi nízkým cenám - úrokovým sazbám i poplatkům, a navíc obrovské zátěži evropské bankovní regulace, naše obchodní výsledky nám dělají radost - růst spotřebitelských úvěrů a hypoték v prvé řadě,“ komentoval výsledky předseda představenstva Pavel Kysilka.

Čisté výnosy z poplatků a provizí meziročně klesly o 7,9 procenta na 5,1 miliardy korun. Bilanční suma vzrostla meziročně o 2,6 procenta na 923,5 miliardy korun.

Z konkurenčních peněžních ústavů tento týden zveřejnila výsledky Komerční banka, které v pololetí stoupl čistý zisk meziročně o čtyři procenta na 6,6 miliardy korun. ČSOB čistý zisk v pololetí klesl o dvě procenta na 7,1 miliardy korun a UniCredit Bank vykázala v pololetí čistý zisk 3,1 miliardy korun, což je o 26 procent více než před rokem.

Česká spořitelna je největší tuzemskou bankou podle počtu klientů. Akcie mateřské společnosti Erste Group se obchodují na pražské burze. Erste v prvním pololetí dosáhla čistého zisku 487,2 milionu eur (zhruba 13,2 miliardy korun). Loni byla ve stejném období ve ztrátě téměř 930 milionů eur.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.