Český trh láká vietnamské banky. BIDV koupila v Praze dům a chce licenci | E15.cz

Český trh láká vietnamské banky. BIDV koupila v Praze dům a chce licenci

Kancelář vietnamské banky BIDV v Praze na Vinohradech
Kancelář vietnamské banky BIDV v Praze na Vinohradech
• 
ZDROJ: Michael Tomes/E15

David Vagaday

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Početná komunita „českých“ Vietnamců i zájem tuzemských firem o investice ve Vietnamu lákají tamní banky na český trh. Státní finanční ústav z Hanoje BIDV již koupil a zrekonstruoval na pražských Vinohradech čtyřpatrový dům, v němž plánuje zřídit své tuzemské sídlo, a zároveň usiluje o bankovní licenci od ČNB. Na tuzemský trh míří i největší vietnamská banka VietinBank.

Vietnamská investiční a rozvojová banka, nebo-li BIDV, si už v Česku před dvěma lety otevřela svoji první reprezentační kancelář v Evropě, ale zatím je bez bankovní licence, nabízí tak jen poradenské služby. Podle ředitele českého zastoupení Ngo Minh Khoa o získání licence však intenzivně usiluje.

„Pracujeme na tom, ale hodně to záleží na ČNB a také na Vietnamské národní bance. Doufáme, že licenci získáme co nejdříve,“ uvedl Khoa pro server E15.cz.

BIDV nedávno dokončila kompletní rekonstrukci své budovy poblíž náměstí Jiřího z Poděbrad a momentálně čeká na kolaudaci. „Otevřeme tu své sídlo,“ potvrdil Ngo Minh Khoa. Podle něj je objekt po přestavbě plně vybaven pro bankovní operace z hlediska všech bezpečnostních norem Evropské unie.

Nejstarší vietnamská banka
BIDV, jejíž celý anglický název zní Joint Stock Commercial Bank for Investment and Development of Vietnam, vnikla v roce 1957, což z ní činí nejstarší komerční banku země. S aktivy přes 27 miliard dolarů je druhým největším peněžním ústavem ve Vietnamu. Poskytuje bankovní, pojišťovací, investiční i brokerské služby. Provozuje 127 poboček a 600 transakčních kanceláří, zaměstnává 16 tisíc lidí. BIDV vedle svého domácího trhu působí i v dalších asijských zemí – v Barmě, Laosu a v Kambodži. Do Evropy vstoupila skrze Prahu, kde má od roku 2012 reprezentační zastoupení. Letos v lednu se začaly akcie banky obchodovat na burze v Ho Či Minově Městě.

Finanční služby BIDV už v České republice nabízí, jde ale pouze o nebankovní půjčky, které poskytuje skrze svoji dceřinou firmu IDCC Europe Finance. Společnost vznikla v září 2011 se základním kapitálem 170 milionů korun. Podle informací z jejího webu je hlavním cílem IDCC finančně podporovat vietnamskou komunitu žijící v Česku a sousedních zemích jako Polsko a Slovensko.

Podle předsedy Česko-vietnamské společnosti Marcela Wintera nynější kancelář BIDV v Praze právě kvůli absenci bankovní licence plní pouze marketingové aktivity a zkoumá český trh. „BIDV není klasická komerční banka pro občany pro ukládání peněz, ale investiční a rozvojová banka výhradně pro investory pro realizaci projektů,“ vysvětlil Winter.

To potvrdil i Ngo Minh Khoa, navíc dodal, že pražské zastoupení BIDV také posuzuje zákaznický potenciál místní vietnamské komunity, ale pracuje i pro možné české investory. „Pomáháme českým firmám vyhnout se možným rizikům při vstupu na vietnamský trh. Ověřujeme třeba jejich protějšky ve Vietnamu, aby si tam mohly najít vhodného partnera,“ dodal Khoa.

VietinBank cílí i na drobné klienty

Svoji pobočku hodlá zřejmě ještě letos otevřít v Česku i největší vietnamská banka VietinBank. Zahraniční expanzi, která se aktuálně týká i Velké Británie či Polska, již schválili akcionáři banky. Česká filiálka by podle návrhu managementu měla mít základní kapitál 35 milionů eur, tedy téměř miliardu korun. Stejně jako BIDV koupí VietinBank v Praze vlastní budovu.

Vzájemný obchod roste dvouciferným tempem
Podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu se český export do Vietnamu v roce 2013 meziročně zvýšil o 39 procent a dovoz z Vietnamu do Česka o 20 procent, přičemž vzájemná obchodní výměna loni vzrostla na 545 milionů dolarů (v přepočtu asi 11 miliard korun). Vietnamský export do Česka je přitom třikrát větší než český vývoz do Vietnamu.

VietinBank se v Česku hodlá zaměřit jak na korporátní klientelu, hlavně na české a vietnamské firmy, které mají investiční a obchodní vazby na Vietnam, tak na drobné střadatele z řad vietnamské komunity.

„Podle statistik z konce roku 2012 měla vietnamská komunita v České republice 83 tisíc členů, což ji řadilo na třetí pozici mezi zahraničními menšinami. Velký počet individuálních zákazníků bude potenciálním zdrojem poptávky po vkladech, spotřebitelských půjčkách nebo převodech peněz,“ uvádí se v návrhu pro akcionáře.

Podle Wintera je pro VietinBank příchod na český trh logickým krokem. „Česká republika je považovaná za centrum Vietnamců v celé Evropské unii. Důležitá je také tradice, Vietnamci jsou u nás už od padesátých let, což jinde v okolních zemích není,“ poznamenal Winter.

Lákavý a divoký Vietnam

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.