Českým bankám ke konci září klesl celkový zisk na 42 miliard korun | E15.cz

Českým bankám ke konci září klesl celkový zisk na 42 miliard korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Souhrnný čistý zisk český bank a spořitelen ke konci září klesl o 3,4 procenta na 42,2 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Bilanční suma sektoru na konci letošního září činila 4,26 bilionu korun, což představovalo meziroční nárůst o téměř šest procent.

Z velkých bank, což jsou banky s aktivy nad 200 miliard korun, nejvíce za tři čtvrtletí vydělala Česká spořitelna, a to celkem 9,56 miliardy korun. Ve srovnání se stejným obdobím roku to byl nárůst o 15 procent. Naopak loni v tomto období nejziskovější ČSOB letos zaznamenala pokles čistého zisku o 13 procent na 8,91 miliardy korun. Komerční bance za tři čtvrtletí klesl čistý zisk o 29 procent na sedm miliard korun a tuzemské UniCredit Bank klesl čistý zisk meziročně o 67 procent na 768 milionů korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti za tři čtvrtletí banky souhrnně zvýšily meziročně o tři procenta na více než než 123 miliard korun. Úrokové výnosy bankám stouply o dvě procenta na 128 miliard korun. Výnosy z poplatků a provizí stouply o čtyři procenta na 36,7 miliardy korun.

Kapitálová přiměřenost bankovního sektoru klesla na 15,70 procenta z 15,97 procenta ke konci června. Celkový počet zaměstnanců v bankách ke konci září meziročně vzrostl na 40.027 osob. Na českém finančním trhu působilo na konci září 44 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen, což bylo o tři instituce více než na konci roku 2010.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah