Čistý zisk bank v pololetí podle ČNB vzrostl o čtvrtinu | E15.cz

Čistý zisk bank v pololetí podle ČNB vzrostl o čtvrtinu

Česká národní banka
Česká národní banka
• 
ZDROJ: E15 Eduard Erben

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Tuzemským bankám a spořitelnám v pololetí meziročně stoupl souhrnný čistý zisk téměř o čtvrtinu na 37,7 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka na internetu. Bilanční suma sektoru na konci června činila necelých 4,7 bilionu korun, což představovalo meziroční nárůst o devět procent.

Z velkých bank, což jsou banky s aktivy nad 200 miliard korun, nejvíce za pololetí vydělala Česká spořitelna, a to celkem 8,22 miliardy Kč. Ve srovnání se stejným obdobím roku to byl nárůst o 14 procent. Komerční bance stoupl zisk o 38,8 procenta na 7,6 miliardy korun a ČSOB v pololetí zvýšila čistý zisk o 27 procent na 7,9 miliardy korun. Tuzemská UniCredit Bank vydělala v prvním pololetí 1,61 miliardy korun, což bylo meziročně o o 141 procent více. Nárůst zisku u UniCredit Bank je zkreslen tím, že loni v pololetí banka odepsala řecké dluhopisy v hodnotě 858 milionů korun.

Zisk z finanční a provozní činnosti za první pololetí všechny tuzemské banky souhrnně zvýšily meziročně o pět procent na 87,3 miliardy korun. Úrokové výnosy bankám stouply o necelá čtyři procenta na 87,1 miliardy korun. Výnosy z poplatků a provizí bankám mírně meziročně klesly na 24,1 miliardy korun.

Kapitálová přiměřenost bankovního sektoru stoupla na 16,32 procenta z 15,27 procenta ke konci roku 2011.

Pavel Čejka: Komerční bance vzroste zisk o více než deset procent

Celkový počet zaměstnanců v bankách ke konci června meziročně vzrostl na 40 144 lidí. Na českém finančním trhu působilo na konci června 44 bank, poboček zahraničních bank a stavebních spořitelen.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah