Čistý zisk skupiny ČSOB stoupl loni o tři procenta na 14 miliard | E15.cz

Čistý zisk skupiny ČSOB stoupl loni o tři procenta na 14 miliard

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Pinkas Martin/Euro

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čistý zisk skupiny ČSOB v roce 2015 stoupl o tři procenta na 14 miliard korun. Celkový objem aktiv pod správou skupiny vzrostl meziročně o osm procent na 184 miliard korun.

„V roce 2015 jsme dosáhli silného růstu v půjčkách, investicích, transakcích i v pojištění. Díky vynikající kvalitě úvěrů, i přes klesající marže a rostoucí investice, se nám podařilo zvýšit náš čistý zisk o tři procenta,“ komentoval výsledky finanční ředitel ČSOB Jiří Vévoda.

Ekonomický růst ČR a klesající nezaměstnanost se podle něj na výsledku ČSOB projevily pozitivně, nízké úrokové sazby naopak negativně. Generální ředitel banky John Hollows míní, že vývoj ekonomiky v letošním roce bude záležet na situaci v Evropě, zejména v hlavních zemích eurozóny. „Nečekáme zhoršení kvality úvěrového portfolila, což je klíčový ukazatel,“ dodal.

V roce 2015 jsme dosáhli silného růstu v půjčkách, investicích, transakcích i v pojištění

ČSOB posílila svou pozici tuzemské jedničky v úvěrech, když jejich objem vzrostl o šest procent na 582 miliard korun. Rok 2015 se stal rekordním v historii banky v objemu nově poskytnutých hypoték (51 miliard korun). Objem vkladů se zvýšil o pět procent na 700 miliard korun. Nárůst byl plně tažen běžnými účty.

Provozní náklady činily 15,7 miliard korun, což představovalo meziroční nárůst o pět procent. Počet klientů banky meziročně klesl o méně než procento na 2,831 milionu. Počet uživatelů internetového bankovnictví naopak stoupl o dvě procenta na 1,538 milionu, počet transakcí pak téměř o pět procent na 49,7 milionu.

Do Skupiny ČSOB patří ČSOB, Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing a ČSOB Factoring. Belgické finanční skupině KBC, která ČSOB vlastní, v loňském roce stoupl čistý zisk o polovinu na 2,64 miliardy eur (zhruba 71 miliard korun). Zaostal však za očekáváním analytiků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah