ČNB: České banky by negativním šokům odolaly | E15.cz

ČNB: České banky by negativním šokům odolaly

ilustrační foto
ilustrační foto
• 

sal

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České banky zůstávají dostatečně stabilní vůči případným negativním šokům, vyplývá to z aktuálních výsledků zátěžových testů bank, které byly provedeny na datech k 30. září. Testy se zaměřují na horizont následujících dvou let. Data dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Hlavním rizikem pro české banky zůstává úvěrové riziko. Obranou bank proti úvěrovým a tržním ztrátám je vytvářený provozní zisk bank.

Základem stability bankovního sektoru zůstává vysoká kapitálová přiměřenost, která byla ke konci září 15,7 procenta. Nad osmiprocentním regulatorním minimem zůstala kapitálová vybavenost bank i pro výrazně zátěžový scénář.

„Výsledky zátěžových testů především znamenají, že české banky jsou nadále schopny úvěrovat českou ekonomiku. To v některých jiných zemích není zcela samozřejmé a dává to českému hospodářství významnou komparativní výhodu v době pokračují dluhové krize. Zároveň stabilita bankovního sektoru přispívá k důvěryhodnosti a udržitelnosti fiskální politiky české vlády,“ řekl k výsledkům testů náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

ČNB při testování bank používala dva scénáře. Základní scénář odpovídá listopadové makroekonomické prognóze ČNB, v níž banka předpokládá výraznější zpomalení ekonomiky na začátku příštího roku. Ve druhé polovině roku 2012 by mělo podle této prognózy opět dojít k oživení, inflace se má pohybovat kolem tří procent kvůli zvýšení DPH.

Zátěžový scénář testuje banky pro případ recese s dvojitým dnem (Double Dip). Počítá s výrazně nepříznivým ekonomickým vývojem v EU. Prudký pokles ekonomické aktivity hlavních obchodních partnerů Česka a zpřísněná fiskální konsolidace by se projevily citelným snížením ekonomické aktivity a růstem nezaměstnanosti i v Česku. Stejně jako v minulém kole testů je v v tomto scénáři uvažováno znehodnocení veškerých expozic českého bankovního sektoru vůči pěti zadluženým zemím EU1 a jejich přecenění v bilancích bank na nulovou hodnotu. Navržený scénář lze tak považovat za silně zátěžový.

Alternativní scénáře - vývoj růstu reálného HDP Autor: CNB

Zatímco základní scénář předpokládá mírný pokles tvorby provozního zisku - meziročně zhruba o pět procent, v zátěžovém scénáři se uvažuje s razantním snížením provozních zisků, které by poklesly oproti očekávaným hodnotám roku 2011 o 20–35 procent. Řada bank v případě zátěžového scénáře dostala do situace celkové ztráty z hospodaření, což by snížilo výši jejich regulatorního kapitálu. Za účelem dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v Česku do regulatorního minima osm procent by banky ke konci testovaného období musely navýšit regulatorní kapitál o 13,6 miliardy korun. Z hlediska velikosti bankovního sektoru se nejedná o významnou hodnotu, která by mohla ohrozit jeho stabilitu.

Průběh podílu úvěru v selhání - obyvatelstvo Autor: CNB
Zdroj: ČNB

Autor: sal

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah